| Andreea1095 a întrebat:

Ultima oară când am mers la ginecolog în urma unei ecografii abdominale mi s-a spus ca am uter retrovers.Am 21 de ani și peste 4-5 ani îmi voi dori un bebe. Întrebarea e :credeți ca asta îmi va afecta fertilitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Buna. happy
Aceeasi varsta si aceeasi chestie o am si eu.
Nu afecteaza in nici un fel fertilitatea si plus de asta, dupa sarcina e posibil ca uterul sa vina in pozitia normala. happy

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Foarte putin probabil sa afecteze o sarcina pozitia uterului tau (uter retrovers). De infertilitate nici nu se pune problema, spermatozoizii au o singura treaba de facut si o fac excelent, sa gaseasca ovulul, si indiferent unde e, o sa-l gaseasca la fel de bine is intr-un uter antevers ca intr-un uter retrovers.

| MiruD a răspuns:

Http://m.csid.ro/......-15533610/
Nu are legatura cu infertilitatea. Stai linistită. Sănătate.