| MădălinaDaniela20 a întrebat:

Cu ce ma poate influenta eritrocitoza? Adică ce simptome apar la aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| oHarryo a răspuns:

Salutare! De obicei eritrocitoza e asimptomatica, adica nu are niciun simptom. De preferat este sa se faca o hemoleucograma de rutina.

PS: nu sunt medic, insa atat stiu.

| vangaelis a răspuns:

Ericitroza nu este o boala in sine. Este o crestere in numar a globulelor rosii si diminuarea lichidului plasmatic din sange.
Eritrocitoza apare ca raspuns la o varietate de factori si reprezinta un raspuns fiziologic la hipoxie (scaderea presiunii oxigenului in sangele arterial) sau este este secundat de o multime de patologii.
Greu de spus.
Chiar necesita analize complexe. Din pacate nu lucrez in hematologie ca sa iti zic detaliat ci psihiatrie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acesteia ( şi de celelalte valori obţinute la analizele sanguine )!

Oricum, sunt necesare investigaţii mai amănunţite pentru a depista cauza.

"Cresterea numarului de eritrocite (concentratiei de hemoglobina si/sau hematocritului) determina eritrocitoza. Eritrocitoza poate fi rezultatul cresterii masei eritrocitare totale (policitemie/eritrocitoza absoluta) ori poate fi consecinta reducerii volumului plasmatic (eritrocitoza relativa/falsa)14.

Clasificarea eritrocitozei14

A. Eritrocitoza/policitemie relativa (peudoeritrocitoza): hemoconcentratie; sindromul Gaisbőck.

B. Policitemie (eritrocitoza absoluta)

Policitemie primara: policitemia vera; policitemia primara familiala.
Policitemie secundara:

Secundara scaderii oxigenarii tisulare (eritrocitoza fiziologica/hipoxica):
eritrocitoza de altitudine;
boli pulmonare: cord pulmonar cronic; hipertensiune pulmonara primara;
boli congenitale de cord cianogene;
sindroame de hipoventilatie: hipoventilatie alveolara primara; sindromul Pickwick; apneea de somn;
hemoglobine anormale: ereditare/dobandite (medicamente, substante chimice, fumat: carboxihemoglobina);
policitemia familiala.
Secundara productiei aberante de eritropoietina (eritrocitoza nefiziologica):
boli renale: carcinomul renal si alte tumori renale; rinichiul polichistic; rinichiul in potcoava; hidronefroza; stenoza de artera renala;
carcinomul hepatocelular si alte tumori hepatice;
tumori vasculare cerebeloase;
leiomiomul si tumori fibroide uterine;
boli endocrine: sindrom Cushing, hiperaldosteronism primar, tumori ovariene virilizante, sindrom Barter, feocromocitom;
medicamente: androgeni, abuz de eritropoietina;
policitemia familiala." - SURSA :
http://www.synevo.ro/hemograma/

Medicul care ţi-a prescris analizele de sânge le va interpreta în context clinic şi îţi va recomanda alte ( eventuale ) investigaţii/analize!

Toate cele bune.