| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, cum fac sa imi treaca mai repede raceala?

am racit azi dintr-o data si nu am chef sa stau iar o saptamana fara chef de viata cu dureri de cap cu simturi de voma fara pofta de mancare si apa

mentionez ca fructe nu prea mananc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ceaiuri caldute, supe, sa te hidratezi, nu ar strica un supliment cu vitamina C daca fructe nu mananci.
Neaparat ibuprofen 1 maxim 2 pe zi, seara inainte de culcare recomand 1 plic de faringo hot drink.
Daca este o raceala mai complicata insa recomand reteta de la medicul de familie!

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Este raceala sau gripa?

In locul tau m-as forta sa mananc fructe si supa, plus mult usturoi pentru imunitate.Ai nevoie neaparat de vitamina C, iar pe aia nu o iei din snacks, ci din fructe.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mănâncă consistent, bagă și fructe ca nu pățești nimic de la ele, și bea ceaiuri. Dacă vrei sa scapi de greață sau voma, mănâncă ghimbir sau lămâie

| Elena9328 a răspuns:

Ceai cu lamaie, baie fierbinte si usturoi si vitamine

| Sekim a răspuns:

Discutabil. De obicei cand suntem raciti corpul nostru lupta cu virusul si nu avem pofta de mancare. De ce? Pentru ca se focuseaza pe exterminarea virusului, nu pe digestie ( daca am manca, oragnismul ar fi ingreunat ). Daca vrei sa scapi rapid de o raceala nu stiu cat de "rapid" ai scapa dar, ar trebui sa consumi lichide multe si sa iei vitamina C de cate ori simti nevoia pe zi ( vitamina C este eliminata direct din organism atunci cand exista este in exces si este recomandat sa consumi cantitati mai mari pentru ca corpul le foloseste atunci cand lupta cu virusul ).

| Xenia29 a răspuns:

E o vorba care spune ca raceala trece in 7 zile cu tratament si intr-o saptamana fara. Nu exista medicament care sa trateze gripa si raceala. Exista medicamente pentru simptomatologia acestor doua afectiuni.
Corpul trebuie sa lupte singur, trebuie sa stai cuminte minim 3-4 zile si sa lasi corpul sa lupte, sa se imunizeze impotriva virusului.
Pentru dureri musculare, antiinflamator.
Pentru febră, paracetamol, 3/zi, maxim 4 zile sau pana la disparitia febrei.
Pentru tuse cu secretii, Acc, mucosolvan. Pentru tuse seaca, apa multa si gargara cu apa calduta si sare.
Durere in gat, gargara cu sare(curata bine, o lingurita de sare la 200ml apa calduta) sau flurbiprofen(se gaseste in pastile gen Faringosept etc).
Pentru starea de oboseala, vitamina C(ajuta la productia de anticorpi), magneziu(pentru crampele musculare) si Litorsal(electrolitii sunt foarte importanti).-hidratarea e foarte importanta, 250ml pe ora daca e febra, un pahar mare.
Nas infundat, spray cu sare de mare sau diferiti decongestionanti.
Starea de voma apare din cauza ca organismul este concentrat sa lupte impotriva virusurilor, nu sa digere mancarea. Creste si aciditatea in corp, inflamatia. Deci e bine sa se manance cate putin, fara mancaruri care fermenteaza aiurea in stomac si intestine. Se poate consuma un ceai cu covrigi, supe usoare, piureuri, carne fiarta, iaurt mai gras, mai usor cu fructele ca fermenteaza.
Cel mai bine este sa ne testam sa vedem daca e vorba de raceala, gripa sau minunatul covid care a suferit atatea modificari ca nici nu se mai stie ce este.
Daca nu este vorba de o infecție cauzata de bacterii gen pneumonie, sinuzita....nu se ia antibiotic! Dar din nou....si acelea se testeaza.
Iti doresc sanatate si numai bine!