| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Cum pot unii oameni sa consume asa de mult alcool intr-un timp scurt, mai ales pe la rusi, cum e posibil uman sa bei 1L de vodka intr-un timp scurt si sa nu ajungi la spital, totusi este vorba despre 400 grame alcool pur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Se numește rezistență. Corpul dezvoltă rezistență la substanțele pe care le consumi repetat în cantități mari. 1l de vodka este puțin, tata poate să bea și vreo 2 litrii de bere pe lângă.

| sabin89 a răspuns (pentru Frank51):

Şi nu s-a transmis nimic ereditar? happy

| Frank51 a răspuns (pentru sabin89):

Încă este prea devreme ca să știm big grin deocamdata eu mă îmbăt de la o doză de bere, pentru că beau foarte rar, dar bătrânul duce mult, nici nu poate să stea fără o dușcă de tărie pe zi.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vodka? Aia nu-i bautura, este febra. 40 grade? O pălincă de Bihor are 51 la 53 grade iar o horincă din Satu Mare sau Oas poate fi si de 61 grade. Cand eram tanar am baut in circa 4-5 ore 1litru si 300 ml de pălincă la o temperatura de 39 grade la umbra. Lipsa antrenamentului ma face sa nu mai pot bea mai mult de 3-4 sute de ml de pălincă de Bihor. Cumnatul meu este oltean. I-am trimis duminica un litru de pălincă si a baut o cescuta (cred ca 30 ml!) si mi-a zis ca n-a mai putut.

| alina2k18 a răspuns:

Au toleranta la alcool si anumite enzime hepatice care sunt ok.
Altfel daca ficatul se face praf nu ii mai tine cum se intampla la alcoolici de sunt pulbere dupa 2pahare de bere.
Personal am vazut om cu alcoolemie 3.5 in sange care vorbea si stia de el laughing desi medical era intr-o COMA ALCOOLICA.

| StefanFlorea explică (pentru alina2k18):

Sunt cazuri si cu 6 la mie constienti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu rezistenta, vezi muncitorii cand iasa de la lucru