| Serbanescu_Mihai_1998 a întrebat:

daca am strabism credeti ca pot sa orbesc. chiar daca folosesc telefonul si calculatorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Șansele sunt destul de mici. Chiar aproape imposibile. Însă e recomandat să folosești telefonul și calculatorul cu cap și o perioadă destul de mică pe zi.

| Gabriell1992 a răspuns:

Stai linistit, si eu am strabism, dar nu se vede decat in momentul in care sunt foarte obosit. Totusi, sfatul meu este sa iti instalezi f.lux pe calculator, acest program iti va reduce luminozitatea monitorului, si in plus, te ajuta sa nu ai insomnii.
Uita-te la acest videoclip ca sa iti faci o idee: https://www.youtube.com/watch?v=7jwW7jwNdGI
De aici il poti descarca: https://justgetflux.com/