| 10Bubico a întrebat:

Daca o persoana are Helicobacter Pylori inseamna ca are si ulcer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Omori a răspuns:

Nu cred ca stie cineva exact cand a avut loc infectarea ca sa-ti poata da un raspuns. Uneori infectia e minora si trece de la sine, alteori duce la gastrita care mai tarziu se transforma in ulcer.Si cred ca din moment ce observi ca ai un disconfort, e mai simplu sa iti faci niste analize si sa iei cateva antibiotice decat sa astepti sa se agraveze.

5 răspunsuri:
| Omori a răspuns:

Nu neaparat, dar daca nu se ia nicio masura, o sa aiba si ulcer.

| 10Bubico explică (pentru Omori):

Si in cat timp o sa aiba ulcer?

| 10Bubico explică (pentru Omori):

Ce fel de disconfort? Unde? In ce zona? Intai persoana trebuie sa aiba gastrta si dupa aceea daca nu se trateaza are ullcer? Cat de repede se transforma gastrita in ulcer? In cat timp?

| Omori a răspuns (pentru 10Bubico):

Disconfort adica te doare stomacul mai pe scurt.
Uite aici cum ajungi la ulcer:
http://i.imgur.com/UtFu4Pl.jpg

Uita-te aici la >semne si simptome>H.pylori si boala ulceroasa
http://www.romedic.ro/infectia-digestiva-cu-helicobacter-pylori

| Omori a răspuns (pentru 10Bubico):

Nu cred ca stie cineva exact cand a avut loc infectarea ca sa-ti poata da un raspuns. Uneori infectia e minora si trece de la sine, alteori duce la gastrita care mai tarziu se transforma in ulcer.Si cred ca din moment ce observi ca ai un disconfort, e mai simplu sa iti faci niste analize si sa iei cateva antibiotice decat sa astepti sa se agraveze.

| GreenVegas a răspuns:

NU. Din cate stiu eu nu sunt acelasi lucru.