| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, mama de fiecare data cand fac o belea foarte mare (des) imi da niste palme, tipa, se injura singura laughing, si incepe sa planga si dupa imi zice plangand " pe mine ma doare rau sufletul cand dau in tine", bine, asta imi trece peste cateva zile, dar acum, eu am un catel, max, e un ciobanesc german care l-am gasit pe strada batut. era un puisor micut, este de rasa, il iubesc din tot sufletul, dar astazi mi-a muscat prietena de picior, m-am enervat foarte tare pe el si i-am picat un picior cat am putut, saracul a inceput sa planga si a fugit, acum inteleg ce vrea sa zica mama ca o doare sufletul... acum chiar am o parere de rau, nu stiu de ce, chiar daca mi-am propus sa numai fac belele, tot imi pare rau...
si mai am o intrebare, pe voi, sau cand erati de varsta mea (14 ani) ati avut niste amintiri urate cu parintii.? povestiti-mi.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caniborrowit a răspuns:

Unii parinti fac asta dar o fac doar sa sa te ajute si sa te invete sa nu mai faci acel lucru. Eu am patit-o. Am facut ceva ce nu trebuia sa fac (nu povestesc acum) si mi-am luat doua palme zdravene, pentru ca nu am ascultat de vorba buna de la bun inceput. dar mi-am cerut scuze si nu am mai facut acel lucru. De atunci totul este bine, ne intelegem si nu ne mai certam cum o faceam inainte. Sincer iti sugerez si tie sa faci acelasi lucru. Sa eviti sa mai intri in belele si sa iti asculti parintii, pentru ca nu vor fi langa tine toata viata... Te rog.
Si in legatura cu acel caine, este normal ca la varsta frageda pe care ai spus tu ca o are sa aiba tendita sa muste. Asa sunt toti cainii, este perfect normal (daca e in joaca). Bataia nu este o modalitate de a-l invata sa nu faca asta. Incearca sa te rastesti putin la el sau, daca nu merge, sa ii dai doua lovituri ~~incete~~peste botic. happy
In ambele cazuri, bunatatatea este raspunsul. Mersi ca ai citit asta, si te rog ia in considerare ce te-am sfatuit

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Parintii fac asta, pentru a te face sa nu mai gresesti a doua oara ( sau cel putin asa cred ei, ca prin bataie, copii stau cuminti, dar e total gresit ). Si zice ca o doare sufletul, pentru ca, oricat de mult ai gresii si orice ai face totusi esti copilul ei si te iubeste mai mult ca pe orice. Eu n-am avut amintiri urate cu parinti, doar o singura palma primita de la tata, pe care a regretat-o mult timplaughing.

| FataȘarpe a răspuns:

Am 14 ani. Nu prea vorbesc cu familia mea. Nu prea comunicam. Dar e normal. Incearca sa te porti mai frumos cu parintii. Explica-le ca nu e vina lor si ca esti indeajuns de matur sa iei singur decizii.

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns:

Saracu caine...Doamne.I-ai rupt piciorul?