| CevaChestiosenie a întrebat:

Dau fundita! Ok deci...am 13 ani si doar anul asta am racit de vreo 6 ori si chiar si acum sunt racita. Gen imi curge nasul foarte rau, tusesc si ma doar in gat, imi lacrimeaza ochii etc. Intrebarea mea este de ce si ce pot sa fac sa nu mai racesc atat de des? In ultimul timp au foat colegi la scoala raciti sau a fost curent in clasa dar ceilalti copii nu au nimic de la curent sau nu iau raceala de la ceilalti. Am fost la doctor si am facut tot ce mi-a spus: sa iau vitamine, sa mananc multe fructe si legume, am luat si medicamente, am incercat si remedii naturiste, remedii babesti si nu stiu ce sa mai fac... AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ai folosit prea des antibiotice in ultimii ani? Daca da, atunci asta ar putea fi cauza.

| WreckTangle a răspuns:

Buna! Imi pare rau sa aud ca racesti asa usor. Pe langa ceea ce ti-a recomandat doctorul tau sunt utile si solutii de profilaxie, ceea ce este cam greu la varsta ta, dar nu imposibil, ca de ex: evitarea aglomeratiei, aviatrea contactului cu persoane racite, evitarea expunerii prelungite la frig, imbracaminte adecvata schimbarilor de anotimpuri/temperatura (putin soare in aprilie nu inseamna ca a sosit vremea tricourilor happy Sper sa te faci bine. Sanatate!