| patricia_1970 a întrebat:

Salut am racit rau de totcryingam nasul infundat si imi curge tusesc si stranut intr'una si imi lacrimeaza ochii.cum pot scapa de raceala prin remedii naturiste in afara de bai fierbinti pentru ca nu le suporthappydau si o fundatongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Ia Theraflu şi Efferalgan efervescent, bea ceaiuri de lămâie şi mănâncă miere, stai la cald. Şi eu sunt răcită. Pentru tuse îţi recomand siropel Plantusin, e expectorant foarte bun. Nu cer funda, nu ştiu dacă o merit.

| Bunny a răspuns:

Eu cand sunt racita beau ceai HAPCIU. E chiar foarte bun. Daca bei cateva cani pe zi, si stai in patura la cald o sa iti treaca. Poti sa pui si sare calda intr'un prosop si iti pui pe piept ca sa iti desfunde caile. Si poti sa iti pui si niste picaturi de nas "PINOSOL". Eu din astea folosesc si imi trece repede.happy Insanatosire grabnica :*!

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Ceaiul Hapciu si mierea de albine te pun pe picioare.

| ghkjghk a răspuns:

Buna! bea ceai de tei cu cateva bucatele de lamaie indulcit cu miere face f bine. seara inainte de culcara pune intr-un lighean apa calda cu sare si bagati picioarlele in ea apoi te bagi la nani. pentru nas infundat cumpara OLYNTH. e cel mai ieftin de pe piata si foarte bun. daca iti dai seara pana a doua zi pe la pranz nu vei mai avea nasul infundat. daca nu iti place ceaiul fa-ti fervex si beal cat se poate de cald. aaa! era sa uit mananca lamaie cu sau fara zahar [face foarte bine] sper sa te faci bine cat ai repede! insanatosire grabnica! fundita?love struck

| Betty a răspuns:

Bun venit in clublaughing. si eu sunt racita:-

| LifTwist a răspuns:

Si eu am racit sad

| anyska a răspuns:

Mandarinele, portocalele si lamaile fac foarte bine cand esti racita. Poti sa ii faci acel ceai special. Coldrex mi se pare ca se numea. Este chiar foarte bun. Se gaseste la farmacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa fie cald in locurile unde stai, evita sa consumi lichide/alimente reci, bea ceaiuri calde, consuma supa calda si imbraca-te bine, in functie de vreme.Baile nu trebuie sa fie fierbinti sa nu poti sta in ele, dar apa trebuie sa fie calda, nu calduta sau chiar rece.Cand faci baie, usuca-te si imbraca-te cat mai repede cu putinta, iar daca trebuie sa pleci undeva, usuca-ti parul bine, apeland la uscator. Daca starea de sanatate nu pare a se imbunatati, poti incerca Oscillococcinun(l-am incercat si eu si am fost foarte multumita de acesta). Insanatosire grabnica.