| BogdanGrigorica113 a întrebat:

de 3 zile au inceput sa apara niste dureri foarte mari in gatul meu, nu pot inghiti,vorbi foarte bine, simt o arsura a amigdalelor, am mers la un doctor si a spus ca am amigdalele umflate, am luat ceea ce mi-a prescris dar durerea tot nu s-a ameliorat, ba din contra, durerea s-a agravat... Cu ce as putea sa o ameliorez cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Mergi la un alt medic ORL-ist competent la privat si pana te duci fa-ti dimineata un exudat faringian cu antibiograma la un laborator bun ( nu mananci si nu bei nimic pana nu iti recolteaza ) si mergi si cu rezultatul la medic intre timp.

Nu amana vizita la doctor! Opreste tratamentul actual si informeaza-l pe ORL-ist de tratamentul care l-ai luat si ce simptome ai intampinat de la el

| BogdanGrigorica113 explică (pentru Teo29):

Acum mi-a prescris un tratament diferit care isi face efectul destul de bine, intr-o zi durerea s-a ameliorat foarte mult... Multumesc pentru sfat.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă este vorba de agravare, mergeți la alt doctor, iar actualul tratament nu îl mai luați. O să trebuiască să vă operați.
Sănătate!