| MoJo0x a întrebat:

Va rog cititi tot! De 2 zile simt tot o arsura la stomac. Totul a inceput asa : M-am trezit de dimineata pentru a ma duce la liceu, iar eu prima data am baut Sprite, dupa am mancat. Dar pe tot parcursul zilei simteam arsuri la stomac, dar eu am zis ca trece dar nu a fost asa. Dupa ce am venit de la scoala am mai baut un pahar de sprite si am mancat. Dar insa m-a durut un pic jos la stern si burta. durerea a trecut dar arsurile nu. Dupa am mers la farmacie, am zis ce am facut, iar aceasta mi-a zis ca s-ar putea sa am gastrita si mi-a dat ranitidina. am luat in aceste 2 zile dar, a mai ameliorat, dar apar asa din cand in cand, atunci cand mananc ceva. O parere? Cat de serioasa va rog frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poate fi vorba, aşa cum spunea şi farmacista, de o gastrită - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/gastrita

http://dieta.romedic.ro/dieta-in-gastrita

Oricum, este NECESAR să mergi la un control la medicul specialist!

Multă sănătate.

7 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Pai mai, dar Sprite-ul nu e un suc acidulat? Din cauza lui te doare stomacul. Nu mai bea chestii acidulate, ca sunt naspa pentru sanatatea ta, mai ales daca le bei pe stomacul gol. Trebuie sa isi revina organismul..bea ceaiuri, apa plata, si lasa sucurile acidulate pentru o perioada.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai bea toate tâmpeniile de sucuri; cel mult, poţi să bei apă minerală ( carbogazoasă sau plată )!
Şi fii atent/ă ce mănânci...

De asemenea, mergi la medicul de familie pentru o Trimitere la consult la medicul specialist ( sau pentru investigaţii ).

Toate cele bune.

| MoJo0x explică (pentru bursuc001):

Imi place cum ajuti oamenii, dar vreau sa te mai intreb ceva! Eu am doar o arsura, nu si voma, indigestie, sau altele, din potriva, am pofta de mancare foarte multa! si acum simt doar asa ceva la stomac dar nu doare sau ceva, beau apa, urinez, treaba mare, gaze si ragai. Doar problema asta e, acum nu prea mai simt cine stie ce. Dar pot sa mananc sarat? De ex : pufuleti, ficat de pui fiert? Iti multumesc!

| MoJo0x explică (pentru bursuc001):

Mersi, dar am urmat o dieta, si vad ca nu ma mai doare asa cum ma durea mai inainte, de fapt aproape nu mai simt nimic, iau ranitidina, si am sa tin dieta 2 saptamani, oricum ma simt mult mai bine.

| bursuc001 a răspuns (pentru MoJo0x):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru MoJo0x):

Poate fi vorba, aşa cum spunea şi farmacista, de o gastrită - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/gastrita

http://dieta.romedic.ro/dieta-in-gastrita

Oricum, este NECESAR să mergi la un control la medicul specialist!

Multă sănătate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pastilele functioneaza, dar trebuie sa tii dieta pentru cateva zile. In sensul ca trebuie sa renunti la bauturile acidulate, nu manca ciocolata, chestii foarte dulci sau prajeli (in ulei).
De asemenea painea prajita este foarte buna si branza. Poti incerca supe, orez, pilaf etc. Daca tii regimul ast cam o saptamana si iei pastilele in continuare ar trebui sa iti treaca intr-o saptamana.
Daca nu trece, atunci mergi la doctor pentru ca este posibil sa fie ceva mai mult decat o gastrita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la medic degraba, si cere o endoscopie si eventual o colonoscopie, pentru a vedea daca este vorba de un ulcer gastric, si evita bauturile carbogazoase, pentru ca poti face acid la stomac, care poate duce la complicatii.
O zi buna.