| AlexXx90 a întrebat:

de 4 zile am facut rujeola (pojar, rubeola). acum mia cam trecut din pete dar am cam multi ganglioni. in zona gatului, urechilor si cefei. is jur de 7 iar cel din zona gatalui si a cefei ma dor foarte tare. am citit si pe net ca e firesc sa apara ganglioni cand ai aceasta boala dar eu cred ca mi-au aparut prea multi si nu stiu daca ar trebui sa ma si doarastraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielaMiky a răspuns:

Este normal sa ti se inflameze ganglionii la pojar insa trebuie supraveghere medicala. si mare grija ca dupa pojar imunitatea este foarte scazuta si se pot contacta diferite boli asadar. incearca sa iei ceva si pentru imunitate sa o sustii in perioada asta. Nu vreau sa te sperii dar eu dupa pojar c ganglioni inflamati si tot tacamul m-am trezit cu celule de leucemie apoi cu lupus ( cancer de piele). Din fericire am scapat basma curata dar dupa 3 ani de alergat prin spitale si de inghitit medicamente pentru imunitate. Mult succes!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| impulls a răspuns:

Eu cred ca e normal am un prieten care a facut pojar acum cateva zile si lui la fel ii s-a formati niste ganglioni in zona gatului.eu zic sa stai linistit 10 zile in casa si sa-ti respecti tratamentu ti totu va fi ok., daca nu apeleaza la un medic. FUNDA?

| gina396 a răspuns:

Buna,sunt in aceeasi situatie ca si tine, deja nu mai suport am niste dureri ingrozitoareangry doctorul mi-a spus ca e normal, dar eu cred ca e cam exagerata"durerea asta"