| Ana94 a întrebat:

Azi nu prea am făcut ore şi ni s-a dat drumul de la şcoală şi am fost la doctor deoarece mi-au ieşit nişte ganglioni în zona gâtului, a urechilor şi pe alte zone ale corpului şi-mi era să nu fi luat şi eu rubeolă (că am colegi care lipsesc din cauza asta) şi aşa este, am luat şi eu rubeolă. Vreau doar să întreb cam cum se manifestă această boală (cei care cunoaşteţi). Rămân doar cu ganglionii aceştia sau pot să-mi apară şi bubiţe? Că la doctor mi-a dat scutire pe săptămâna asta că cică rubeola e o boală uşoară care se vindecă în 7 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandraalis a răspuns:

Rubeola este o boala contagioasa cu evolutie scurta.
Se caracterizeaza prin: eruptie cutanata (pe piele) si adenopatii (marirea unor grupe de ganglionare).
Boala se transmite pe cale aeriana, numai prin contact direct, prin picaturi de saliva, de la omul bolnav la omul sanatos.
Incubatia este de 14-21 de zile.
Perioada de invazie este scurta (1-2 zile) sau poate lipsi.
La inceput poate apare febra mica (pana la 38 de grade), dureri de cap, usoara secretie nazala si conjunctivala. Mucoasa faringiana este rosie.
Eruptia este mult mai redusa decat in cazul rujeolei (uneori de-abia se observa) si se manifesta prin pete rosii-palide, care se unesc intre ele. Apare mai intai pe fata, apoi se intinde pe gat, pe trunchi, si la urma pe membre.
Dureaza 1-3 zile.
Eruptia este variata, semanand adeseori cu cea din rujeola, rareori cu cea din scarlatina.
Alteori este foarte discreta si de scurta durata.
Ganglionii limfatici suboccipitali (de la ceafa) si cei laterocervicali (uneori chiar toti ganglionii) sunt mariti.
Tratament:
- repaus la pat in caz de febra
- pentru combaterea febrei si a durerilor de cap se recomanda paracetamol

3 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Iti spun cum e la varicela(care sunt oarecum asemanatoare) : faci febra, te doare capul, iti apar scarbosenii pe tot corpul, te mananca si ustura peste tot, n-ai chef de nimic, nu poti sa dormi. Iti urez vindecare placuta!

| torsi a răspuns:

Simptome:
-inflamare ganglioni(gât)
-febra
-o erupție de bubițe mici ca grăuntele de griș, pe gât și pe piept

Doamna asistentă medicală vă transmite:
Nu trebuie să vă îngrijorați, este o boală de copii, care este mai bine să o aveți mai curând deoarece dacă vă îmbolnăviți mai târziu efectele ei pot fi mult mai grave. De exemplu în perioada de sarcină pentru fete este foarte periculoasă.

| BilaDorel a răspuns:

Ok, mie mi-au aparut ieri, deci. Sunt in aceeasi situatie ca tine. Febra nu e obligatorie, eu n-am facut, am avut mici frisoane, dar cam atat. Ti se umfla. gatul, sa spun asa (cel putin mie mi s-a cam umflat). A doua zi o sa te manance mai rau, dar printr-a3a zi deja incepi sa scapi de "bubite". Sa nu te sperii daca ti se intind pe tot corpul, e normal. Incearca sa bei multe lichide, sa nu mananci sarat sau acru, sa nu bei acidulat si sa NU faci dus. Daca vrei sa te speli, ia apa in mana si da-ti cate putina.
Insanatosire grabnica.