| Seeezar14 a întrebat:

De cateva zile fac febra mare 40.1, 40.2 cam asa. In jur de 40. Am nasul infundat gatul umflat si am dureri mari de cap. Practic handbalul de 2 ani si fotbal de 6 ani (inainte de handbal). In fine, acele simptome pot fii o raceala sau gripa. Ce ma ingrijoreaza e o durere de spate foarte mare, simt cum s-ar duce spre calcaie iar aceasta durere e pulsata. Nu stiu cum sa explic. Parca ma doare la fiecare secunda, dar nu e mereu asa, uneori e o durere mare rau. Oare poate fii legata de raceala sau gripa sincer nu stiu nici eu ce e dar am simptome destul de urate. Imi e frica ca imi poate opri activitatea fizica. Sunt foarte legat de sport. Practic handbal de performanta. Mentionez ca am si o durere la urechea dreapta in reprize. Mentionez ca sunt baiat, am 16 ani si sunt pe contul altei persoane. Ofer fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai cam incurcat-o! Sa chemi imediat salvarea (112)!
Febra mare indica o problema mare! Trebuie coborata URGENT, alfel risti sa ti se "arda" creierul de la asemenea temperatura! In lipsa de altceva, baga-ti INCET mainile (pana la coate) sub apa curgatoare rece de la robinet si tine-le acolo 10-15 minute, dupa care faci o pauza de 5-10 minute si repeti, pana ce febra iti scade sub 39 grade!

De activitatea fizica uita deocamdata, daca vrei sa te vindeci complet si sa nu-ti faci si alte complicatii in consecinta.

| Donsavas a răspuns:

Suna la ambulanta! Dacă au timp, se ocupa și de tine, dacă nu, mergi singura la spital!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are febra de 40 si sta acasa.Inteligent.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut,
Deci, lasa-mă să te înțeleg, ai febră 40.1-40.2 și te doare spatele, urechea, dar tu mergi la meciuri și scrii pe TPU, du-te frate la un doctor la urgențe la SPITAL!
Dacă îți face niște injecții (și sigur îți va face dacă ai 40) antibiotice gen ampicilină cu gentamicină, nu prea vei juca handball o vreme (2-3 săpt) până te refaci. Oricum baftă și sănătate!
Apropo fă-ți cont separat de TPU.

| Adrian926a a răspuns:

Tu trebuie sa suni la 112, sa stii ca si de la o simpla raceala poti murii. la tine febra asa mare si durei de spate cum zici tu te doare foarte tare, orice raceala cat de mica trebuie tratata, multi nu stiu dar te poate da din raceala intr-o boala grava!

| CristinaEmma a răspuns:

Majoritatea oamenilor gresesc prin faptul ca isi trateaza febra care e ridicata cand de fapt aceasta are rolul ca semn de alarma ca ai o infectie in corp. In primul rand daca iti doresti sa continui cu sportul este foarte important sa faci o vizita la doctor pentru a descoperi problemele sau problema pentru a o trata. Exista remedii acasa sau de prin vecini doar ca atata timp cat nu esti sigur ce ai, e mai sigur sa mergi la un control. E bine sa o previi acum cat nu e prea tarziu sau nu trebuie lasata sa treaca caci poate revenii.
Nu te juca cu sanatatea, ai mare nevoie de ea!

| anda00anda a răspuns:

Mergi la medic