| Bloo2 a întrebat:

Am racit. :-s. cum pot scapa repede de raceala? nu am febra, nu tusesc, nu ma doare gatul. doar am nasul infundat si ma dor capul si muschii de nu mai pot sad ...si partea cu ceaiu' e in executie laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Guitarlove a răspuns:

Si eu sunt racita. Bea cate un ceai cu lamaie seara, foloseste picaturile pentru a respira mai usor si in caz de febra ia un Paracetamol Sinus. Chiar daca ti se face somn, este bine sa dormi, pentru a te relaxa. La boala, somnul face bine. Succes! kiss

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Frectie cu Carmol sau spirt, te infofolesti bine si dormi asa. O sa fii super transpirat/a maine dimineata. Metoda functioneaza; la mine cel putin, nu da gres niciodata.

| antonius74 a răspuns:

Paracetamol, pana la dimineata o sa fii de o suta de ori mai binewinking eu asa fac mereu laughing

| Mixed a răspuns:

Incearca Nurofen pentru Raceala si Gripa... e super bun ...trece in 2 -3 zile... cel putin la mine are efecte ...si nici nu e scump. ia-ti vreo 5 pliculete ...pe care sa le ei 1 dimineata si 1 seara inainte de culcare...:X

insanatosire grabnica :*

| NimeniAlta a răspuns:

Tratamentu meu: in decursu' a trei zile bei 2 cani de ceai pe zi impreuna cu o pastila de paracetamol...si trecehee hee

| Alina_5575 a răspuns:

Aceiasi intrebare ma pregateam si eu sa o pun ca si eu am racit numai ca pe mine ma doar gatul, muschi, nasul imi e infundat...

Insanatosire grabnica

| mikey a răspuns:

Pai bea cei fierbinte(nu tare fierbinte) si cumpara miere si mananca goala in fiecare zi... mie asa mi-a trecut...in rest du-te la farmacie si cmpara ceva sirop de gathappy

sa te faci binekiss

pa.pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

* Gemoderivat de Brad Alb - muguri - 1 monodoză dimineaţă
* Gemoderivat de Coacăz Negru - muguri - 1 monodoză la prânz
* Gemoderivat de Măceş - mlădiţe - 1 monodoză seara - timp de 7 zile (succesiv)!
Însănătoşire grabnică!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un inhalant pentru descongestionarea căilor respiratorii superioare, un paracetamol sinus și un ceai călduț cu miere.
Trebuie să eviți curentul, dușurile reci. Deci mergi și stai la căldurică în pat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru aceste sfaturi dar cu ameteala cum ramane defiecare data cand merg ma ia cu ameteli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cel mai bine e sa mananci o supa de pui... la mine merge

| shade a răspuns:

Inceraca sa stai in pat la caldurica! Transpira, la mine merge!

| Beea_8061 a răspuns:

Dupa mine as zice sa te duci la Farmacie si sa iti cumperi ...niste medicamente dar sa te consulti cu medicul de familie!rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorkisskisskiss