Întrebare recomandată | Stoleru_Stefy_1975 a întrebat:

de cateva zile sunt racit si nu stiu ce sa fac sa imi treaca raceala mai repede ca am si nasul infundat si nu pot respira noaptea iau parasinus si cate 1 pliculet de faringo hot drink vreau sa imi treaca raceala ca nu mai suport va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai fost la medic? Poate este o raceala la plamani.Pentru care ai nevoie de antibiotice.Prescrise de medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tratamentele nu se iau după ureche, poate fii un virus rebel, si de aceea este necesară vizita la medicul tau de familie, el este in masură sa i ti prescrie tratament, intrucit i ti cunoaste tot istoricul tău, de boli si stie ce medicatie sa ti prescrie in asa fel incit organismul tau sa se refacă. Ce vârstă ai, si de unde esti, esti băiat s au fată? Multă sanătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă cu Fervex Ultra (parcă) şi cu Olint (cel de pus în nas). Ia aspirină sau paracetamol!

| OctavianSps a răspuns:

Nurofen Raceala si gripa. Iti garantez ca daca iei la 6 ore in 2 zile ai scapat!

| llg a răspuns:

Poti sa iei tu cate pastile vrei. O sa te faca doar sa te simti mai bine. Raceala trece de la sine in 7 zile. Paracetamolul, Ibuprofen etc, sunt adjuvante. Ele nu trateaza raceala. De fapt, pentru raceala nu exista leac. Orice ai face.

Hidrateaza-te si mai ia cate un ibuprofen. Bafta!

| RangelovStefan a răspuns:

E posibil sa ai o raceala la plamani sau poate sinuzita, asa ca du-te si verifica la medic, daca nu ai stai acasa 1-2 zile si dormi mult si bei mult ceai de tei.

| Melody009 a răspuns:

Eu am mancat usturoi crud timp de o saptamana si mi-a trecut.Nu am luat niciun medicament. Poti incerca!

| DomnulKappa a răspuns:

Evident,apa fiarta cu sare in lighian, pui picioarele acolo si astepti pana se face mai calduta, pana se raceste dupa care pui alta apa cu sare la fiert pe aragaz sau ce ai tu iti pui un prosop pe cap si inhalezi aburul acela, sau daca preferi ceva din comert si nu natural ar fi bine sa incerci un creion nazal, are un miros puternic de menta si va trebuii sa mirosi acea menta si se desfunda nasul in 2-3 minute. O seara frumoasa

| ArinKun a răspuns:

Mai, din cate stiu eu (din experienta vietii mele) raceala trece in 7 zile cu medicamente si intr-o saptamana fara. rolling on the floor)