| Ady117 a întrebat:

Salut.
Ieri am luat răceală de la mama, cred că este o gripă, au mulți oameni din câte am auzit.
Ieri am început să strănut cate un pic, apoi a început să curgă nasul, mă simțeam cât de cât ok. M-am culcat la 6 dimineața și până atunci am folosit jumătate de sul de hârtie să-mi suflu nasul...
Ideea e că nu prea am încredere în pastile...
Întrebarea este dacă ajută o frecție sau o " baie " în apă fierbinte cu sare la picioare.
Vreau să-mi treacă mai repede pentru că nu suport să fiu răcit. N-am mai răcit de 2 ani, era și timpul, dar tot vreau să scap mai rapid de ea.
Spuneți-mi dacă ajută ceea ce am scris mai sus... Și poate mai este ceva ce nu știu în afară de astea și de ceai.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Stii cum se zice in popor?
Daca nu tratezi raceala si gripa, atunci dureaza 7 zile. Daca mergi la medic, scapi intr-o saptamana! happy

Pentru asemenea raceli, "vaccinul" preventiv cel mai adecvat este usturoiul, ceapa si merele crude, consumate direct sau in mancruri ne-gatite, ne-prajite.

Daca totusi ai luat-o, atunci TRANSPIRATIA PUTERNICA ajuta foarte mult, care previne si complicatiile:
Chiar din prima zi (!), inainte de culcare se iau 1-2 tablete de aspirina (o tableta la cca 40-50kg corp) cu o cana mare de ceai fierbinte.
Se inveleste strans bolnavul intr-o plapuma, astfel sa fie total acoperit din varful picioarelor pana la varful nasului, sa transpire puternic. Ca rezultat, dimineata trebuie sa fie UD de transpiratie! (daca nu, atunci nu s-a invelit bine).

In primele doua zile sa se ia si cate 3 pastile de Paracetamol, cate una dimineata + la amiaza + seara, tot cu ceai, indulcit cu miere.
Pentru guturai se pot folosi picaturi de nas.

Sanatate multa!winking

23 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Medicul de familie stie mai bine despre ce este vorba. Cum vine asta: voi stati si va chinuiti in casa cand medicul ar putea rezolva problema?
Pe langa asta consumul de ceapa si usturoi (care este un bun antibiotic) va va ajuta foarte mult.

| Lioana a răspuns:

Siropul Coughend ajuta la desfundarea nasului. Il gasesti la farmaciile naturiste.
Ajuta si baia fierbinte dar sa nu stai in frig dupa ce iesi de acolo. Pune temperatura camerei la 22 grade.
Vinul fiert cu scortisoara ajuta si el putin.
Compotul de visine ajuta la scaderea febrei daca cumva ajungi si la faza asta.

| Ady117 explică (pentru Lioana):

Am avut nara stângă înfundată de tot, dar mi s-a desfundat singură...
Mulțumesc pentru răspunsul tău.

| Lioana a răspuns (pentru Ady117):

Cu placere. Multa sanatate!

| Ady117 explică (pentru Lioana):

Mulţumesc asemenea!

| Iote a răspuns:

E raceala, nu gripa.
Da, o baie buna, un ceai cu lamaie si (daca are cine iti face) o frectie, apoi imediat in pat pana dimineata, te va ajuta. Daca transpiri, nu te speria. Stai si "fierbi" acolo pana iese tot. Dar sa nu dormi in pijamaua uda. Te schimbi.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

** Un ceai de tei cu lamaie**
Ceaiul de tei te ajuta sa transpiri.

| Ady117 explică (pentru Iote):

Mulţumesc!

| Iote a răspuns (pentru Ady117):

Sanatate!

| Ady117 explică (pentru Iote):

Mulţumesc la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti curge nasul, atunci e raceala la cap. Apropo, pielea de pe cap te doare? Iti recomand sa te dai cu spirt ( alcool sanitar ), pe par apoi pune o caciula si stai in pat sub plapuma. Repeta si maine si poimanine. Eu asa fac. Tratament babesc pe langa fervex si brufen.

| Ady117 explică (pentru anonim_4396):

Răceală la cap? Bro, este doar o simplă, strănut şi îmi curge nasul.
Nu-mi trebuie niciun fervex şi brufen. Nu ştiu ce sunt şi nu-mi pasă laughing

| Stropdeploaie a răspuns:

Daca n ai dureri musculare ori febra., Este o banala raceala! Care iti va trece in 4, 5 zile! Chiar daca nu suporti medicamente., eu iti recomand sa iei macar paracetamol Sinus!
Da baile fierbinti cu sare., este benefica organismului! chiar si bai la picioare! Iti recomand de asemenea sa consumi foarte multe lichide calde! Ceaiuri, Sucuri naturale. De Grefuit!

| Ady117 explică (pentru Stropdeploaie):

Mulţumesc pentru sfaturi.
Da, am o răceală banală, dar vreau doar să scap mai rapid de ea pentru că e deranjant când merg la sală şi îmi suflu nasul într-una...
Nu sunt un fan al pastilelor / medicamentelor.
Şi nu e vorba că nu le suport, dar le cumpăr degeaba, majoritatea nu-şi fac efectul şi eu nu merg la ghici. Îmi trece şi fără să iau pastile.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ady117):

Nu Exista medicamente miraculoase! Adica sa le iei acum sa ti treaca imediat!
Insanatosire grabnica!

| Ady117 explică (pentru Stropdeploaie):

Unele medicamente pe care le iei, te ajută cu răceala să-ţi treacă, iar peste câteva zile sau luni, depinde, îţi va creea altă problemă, aşa sunt ele făcute, special pentru asta, ca să facă ei bani. Mai bine nu, mersi.
Sunt unii oameni care îşi dau o parte din bani pe medicamente în fiecare lună şi nu scapă de ele o lungă perioadă, chiar niciodată, pentru că le creează alte probleme la care au nevoie de alte medicamente şi tot aşa. Pare plauzibil. Eu nu iau medicamente şi răcesc odată la 1-2 ani.
Iau doar " Foster " pentru astm, atat.
Mulţumesc din nou, numai bine.

| NLS a răspuns (pentru Ady117):

Ce functioneaza la mine:
pentru stranutat si nas infundat:
creion de nas,
si baie de aburi la cap,
eventual baie calda la picioare (cu sare),
ceai cald cu miere si lamaie,
si aspirina

iar cand ma doare si gatul:

ceai de scai vanat,

ceai de ceapa+miere (mai bine spus- decoct, caci trebuie sa fiarba foarte mult),

si decoct de nuci (1 lingura de zahar la o nuca (spalate bine si sparte nucile), 5-6 nuci la 1 litru de apa, lasat sa fiarba pana scade aproximativ jumatate din apa).
Baut cat de cald suporti.

Coughend e destul de bun, insa a trebuit sa iau 4 sticle sa-mi treaca.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ady117):

Ok. nu lua medicamente! Insanatosire grabnica!
Ori ce ai face luand sau nu. Racelile astea banale. in timp. iti afecteaza plamanii si alte organe! Seara buna!

| Ady117 explică (pentru NLS):

Mulţumesc.

| hehehe4262 a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic avand in vedere ca la farmacii medicamentele nu se mai dau fara prescriptie medicala. daca nu vrei, poti lua niste picaturi de nas daca ai nasul infundat si niste nurofen raceala si gripa. este foarte bun. ai putea sa o pui pe mama ta sau pe cineva sa ti faca o frectie pe spate cu niste Carmol, pe care il cumperi de la farmaciei, apoi sa te pui in pat fara sa te mai dai jos pentru ca acest Carmol te va face sa transpiri si nu va fi ok. sper ca te am ajutat.

| hehehe4262 a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa consulti un medic avand in vedere ca medicamentele la farmacie nu se mai dau fara prescriptie medicala pe o perioada lunga de timp. daca nu poti lua niste picaturi pentru nas, un nurofen raceara si gripa (este foarte bun ) si poti sa rogi pe cineva sa iti faca o frectie cu niste carmol. dupa aceea, ar fi mai ok sa nu te mai dai jos din pat deoarece acest Carmol va scoate transpiratia din tine. totusi, cred ca ar fi bine si cel mai ok sa consulti un medic. sper ca te am ajutat.

| hehehe4262 a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa consulti un medic avand in vedere ca medicamentele la farmacie nu se mai dau fara prescriptie medicala pe o perioada lunga de timp. daca nu poti lua niste picaturi pentru nas, un nurofen raceara si gripa (este foarte bun ) si poti sa rogi pe cineva sa iti faca o frectie cu niste carmol. dupa aceea, ar fi mai ok sa nu te mai dai jos din pat deoarece acest Carmol va scoate transpiratia din tine. totusi, cred ca ar fi bine si cel mai ok sa consulti un medic. sper ca te am ajutat

| hehehe4262 a răspuns:

Cel mai bine consulta un medic. daca nu poti apela la un nurofen raceala si gripa si niste picaturi pentru nas. poti sa apelezi la o frectie cu niste carmol, este foarte bun, scoate transpiratia din tine, asa ca nu ar trebui sa nu te mai dai jos din pat. sper ca ti am fost de folos.