| Bumbii a întrebat:

De ce memorez ceva greu si apoi uit repede? De ce citesc ceva si apoi uit ce am citit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pau17 a răspuns:

Trebuie mai multa concentrare. Si atunci cand citesti ceva sau inveti trebuie sa gandesti ceea ce citesti, sa inveti logic.Iti trebuie exercitiu.La inceput o sa fie mai greu putin, apoi daca continui sa exersezi te vei obisnui si vei putea memora mult mai usor.happy
Cand vrei sa inveti ceva, pregateste-te din timp. De exemplu:
1. fa cate 8 repetitii pe zi in 3 zile
2.fa cate 4 repetitii pe zi timp de 12 zile
3. fa cate 2 repetitii pe zi timp de 12 zile
**Cele mai bune rezultate s-au obtinut la varianta a 3a.
Sper ca te-am ajutat!

9 răspunsuri:
| Naspa6969 a răspuns:

Poate ca nu te concentrezi destul sau poate nu exersezi. Si daca ai uitat mai citesti o data, dar trebuie sa te concentrezi. Asa mi se mai intampla si miewinking. Nu trebuie sa te ingrijoreziwinking.

| fuzzer a răspuns:

Probabil e lipsa de exercitiu.
Lipsa de concentrare.

Si ca sa uiti, e fireste, e omenesc cu alte cuvinte..Normal ca uiti ceva, atunci cand memorezi, ramai doar cu esentialu, niciodata nu vei putea stii cuvant, cu cuvnat,(scuza-mi posibila cacofonie) dupa o perioada te timp, vei uita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Am aceeasi problema.Atunci cand inveti, inchide TV'ul, si nu invata tot, trebuie sa iei doar esentialul si o spui cu[,]cuvintele tale.Succes.

| kiri11 a răspuns:

Poti incerca suplimentul natural revitalum mind : http://latestfromtheworld.com/40/revitalummindplus/kr/?aid=80242

| tinka1 a răspuns:

Pentru ca nu esti concentrat.

| Pau17 a răspuns:

Trebuie mai multa concentrare. Si atunci cand citesti ceva sau inveti trebuie sa gandesti ceea ce citesti, sa inveti logic.Iti trebuie exercitiu.La inceput o sa fie mai greu putin, apoi daca continui sa exersezi te vei obisnui si vei putea memora mult mai usor.happy
Cand vrei sa inveti ceva, pregateste-te din timp. De exemplu:
1. fa cate 8 repetitii pe zi in 3 zile
2. fa cate 4 repetitii pe zi timp de 12 zile
3. fa cate 2 repetitii pe zi timp de 12 zile
**Cele mai bune rezultate s-au obtinut la varianta a 3a.
Sper ca te-am ajutat![ Sunt in anul al doilea de faculta la Psihologie, stiu ce vorbesc]

| mihamika99 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel daca nu ma intereseaza ce citesc sau daca ma gandesc in alta parte

| Bumbii explică:

Mersi...

| nicho0las a răspuns:

Pentru ca o faci din neplacere si din obligatie.