| lol1232 a întrebat:

Cum as putea sa inteleg mai repede sau sa memorez? fundahappy

7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Ca sa te poti concentra este nevoie sa te retragi intr-o incapare, de unde sa nu te conturbe nimeni si nimic. Lecturezi lectia respectiva si incerci s-o prezinti sumar ce ai inteles tu din ea. Sa-ti faci un fel de conspect ori sa extragi elementelor principale.
Nu este bine sa memorezi pentru ca incarcandu-ti memoria cu frazele facute de altcineva, daca vei uita doar o propozitie, nu mai poti reda mai departe. Principalul este sa intelegi ce citesti si apoi sa retii elementele principaler pe care apoi sa le redai cu cuvintele tale.
Eu avand o memorie vizuala foarte buna, schema pe care mi-o faceam la lectie imi revenea in minte si atunci restul era foarte simplu.
Mai trebuie sa te gandesti cu placere la faptul ca trebuie sa inveti ceva si nu ca la o obligatie doar pentru scoala. Gandeste-te ca ce inveti iti va folosi in viata si atunci deja primul pas este facut. Daca inveti de placere si nu de obligatie atunci randamentul este 100%.
La istorie, unde este vorba de a retine anumiti ani de domnie sau cand s-a petrecut un eveniment, inceraca sa legi anul respectiv de ceva ce s-a intamplat pentru tine ori ai tai la o data anume etc.
Mult succes si stiu ca esti in stare sa pricepi ce citesti si sa retii doar principalul.

| R9kitty a răspuns:

Pai in primul rand, daca eti intr-un loc placut sau relaxant, te poti soncentra mai bine. Citeste texul incet, si gandeste-te numai la el, si incearca sa legi ideile ca sa intelegi. Iar ca sa memorez, eu citesc cate un alineat, il spun iar dupa aceea citesc altul, le spun pe ambele legate. si mai incerc si sa retin cum e asezat textul in pagina, poate ma mai ajuta cu cate ceva(mai ales la teste). Sper ca te-am ajutat. Bye:*

| CybeRAthlete a răspuns:

Asa ceva nu se poate rezolva peste noapte. poti incerca lecitina sau nebunii din astea dar nu stiu cat efect au practic...
bafta

| Libelle a răspuns:

Pe muzicaa
eu asa fac
scriu si invat ascultand kiss fm de obicei.

| andreea4ever a răspuns:

Incearca sa papi ciocolata amaruie

e gustoasa si te ajuta sa te concentezi

da vezi sa nu te ingrasi laughing

te pup love struck

| AlinaMarianaIipc a răspuns:

In primul rand fi atent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind nu trebuie sa te gandesti ca esti oblogat ci sa te gandesti ca e spre binele tau si al viitorului tau... ia o fraza(lectia, definitia, teorema, etc.)pe care o ai de retinut sau invatat, retragete intr-o camera numai cu obiecte cunoscute care sa nu iti atraga atentia si sa te faca fericit, citeste ce ai de retinut si apoi repeta si tot repeta aceias fraza si apoi pe urmatoarea reiao incercand sa le legi asta e o logica nu nu chin...ma bucur daca te-am ajutat.:*