| anonimca54 a întrebat:

Salut tpu.de ce poate sati intirzie menstruatia?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onn3 a răspuns:

Menstruatia poate sa-ti intarzie din mai multe motive cum ar fi:
#dereglari hormonale (cantitati necorespunzatoare sau excesive de progesteron sau estrogen)
#alimentatie necorespunzatoare-multe grasimi, dulciuri sau bauturi acidulate
#Stres
#Antrenamente corporale
#In caz de sarcina
#Anexita
#Ovare poli sau microchistice

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Organismul unui om nu e exact poate aparea tot felul de dereglarii hormonolae

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigurhappy deoarece aceasta nu este regulata niciodata. intotdeauna s ai grija de corpul tau si sa te mentzii sanataoasa. e normal dat fiind ca mie mi-a intarziat odata o luna intreaga si apoi mi-a venit si m-a tinut vreo 3 saptamani si apoi mi-am revenit si acum imi vine cum trebuie.
stai linistita si nu-ti mai face grijiwinking:*

| anonimca54 explică (pentru anonim_4396):

Mie spre exemplu nu-mi vine, cu toate ca luna trecuta mea venit pe 17. dar cei drept ca la mine nu este regulata.si plus la asta in apriile am cazut rau de tot pe fund si in mai am dat un examen la educatiea fizica si am alergat mult si afara er tare cald si de la asta poate sa numi vina.plus la asta ma dor ingrozitor ovarele, ar trebui sa consult un ginecolog sau ce ar trebui sa fac? Ma gindeam ca putea fi vreo sarcina dar am facut un test de sarcina si a esit negativ si plus ca nu am nici un simptom
al sarcinii!

| i86e2 a răspuns:

De stres sau sarcina in general. Uneori daca faci prea mult sport sau ai alimentatia necorespunzatoare.