| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

De ceva timp (februarie,cred) mi-a apărut la ochi o umflatura pe pleoapa. Prima dată era rosie si am zis ca o sa treaca de la sine pentru ca am mai pățit. Dar de atunci o am la ochi si arata inestetic(nu e rosie,dar e putin umflata,nu ma doare). Ideea e ca m-am demachiat in perioada aia cu un demachiant Doina ieftin cu alergeni posibil, cu care daca te dai in zona ochilor, te ustura. Sa fie oare din cauza asta? Sau cum ar trebui să o îndepărtez, după părerea voastră?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu chimicale aplicate in zona ochilor (si nu numai) poti ramane cu diferite urmari, care dureaza mai mult sau mai putin.
Eu nu m-as "juca" in zona ochilor cu asemenea chimicale, mai ales cu cele ieftine.
Am cunostinta care are urmari grave in jurul ochilor si pe fata, dupa ce a aplicat o crema de "frumusete", cu multi ani inainte. De atunci umbla cu ochelari mari de soare, sa nu se vada crustele ramase.