| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme am inceput sa am probleme de vorbire. A inceput sa se deterioreze felul in care vorbesc acum vreo cativa ani si in momentul de fata e din ce in ce mai rau. Nu mai pot pronunta si articula corect cuvintele. Incerc sa zic ceva si nu reusesc sa leg propozitiile. Imi e mult mai usor sa vorbesc in engleza decat in romana. Parca sunt mai putine dificultati in pronuntie. Cand ma aud oamenii ma intreaba din ce regiune a tarii sunt, sau mai rau, din ce tara. Trebuie sa am concetrare maxima atunci cand vorbesc pentru ca altfel nu se intelege nimic. E obositor. Am suferit de depresie o perioada foarte lunga, ani intregi. Poate asta sa fie motivul, dar daca e, cum sa repar problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o problema neurologica, nu depresiva.
Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la investigatii medicale, pentru ca ceea ce ti se intampla, pare a fii o problema degenerativa neurologica.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să mergi la un medic logoped. Medicul de familie îți va da trimitere la acesta.
Da, se poate ca și din pricina depresiei să fi apărut această problemă.

| oz_1736 a răspuns:

Cel mai bine mergi la neurologie

| Quassaar a răspuns:

Neurologul este în măsură să te sfătuiască cel mai profesional.