| Adiaddy a întrebat:

Am dificultăți în vorbire, efectiv nu imi curg cuvintele si propozițiile normal, mi se intampla de foarte multe ori sa spun gresit cuvintele, sa mi se încurce limba. Va rog sa imi spuneti niste leacuri si cauze. E jenant.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar care este problema? Cand se intampla asta? Cand vorbesti cu mai multa lume? Cand te expui in centrul atentiei? Tu poti sa gasesti exact momentul cand se intampla asta.
Cand vorbesti, respira si inspira, aplica regula de 8-4-8, 8 secunde de inspiratie, tii 4 secunde asa, dupa expiri 8 secunde, iar stai 4 secunde si repeti. Asta te ajuta extrem de mult sa te calmezi si sa te concentrezi. Dupa o sa stii ce cuvinte iti ies pe gura daca esti constient de ele.

Nu te grabeste absolut nimeni cand vorbesti, poti sa vorbesti oricand vrei si ce vrei, nu iti zice nimeni sa o faci mai repede sau mai incet, asa ca vorbeste in ritmul tau.

Daca nu reusesti asa, nu strica o vizita la psiholog.

| Maeve a răspuns:

Psiholog sau logoped.