| OnutsaXD a întrebat:

De curand mi-au aparut niste bubite rosii inconjurate de pete de culoarea pielii nebronzata ( am fost recent la strand si m-am bronzat, numai in jurul bubitelor pielea este mai alba) de la genunchi in jos si pe brate. Am si niste bubite mai albe aparute pe mana, in special pe partea de sus a bratului (pe dos) si pe palma(nu in palma). Intrebarea mea este de la ce apar acestea, si cum pot sa le tratez? Am avut pojar si oreion daca ajuta cu ceva. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnaDee a răspuns:

E doar de la soare. Vor disparea, ca si eu am avut acum 2 saptamani. big grin

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Kerosai a răspuns:

Salut, Oana! happy Si eu cand m-am bronzat pentru prima oara vara asta am avut bubite mici si rosii pe spate. Eu cred ca doctorii au dreptate si nu e voie sa stam mult la soare, pentru ca facem arsuri, iritatii, mai ales ca acum razele UV sunt foarte puternice. Eu te sfatuiesc sa pleci la un medic si el iti va spune 100% ce trebuie sa faci!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi o infectie cu o ciuperca numita Pitiriazis versicolor, pe care de obicei o iei de la strand.

| OnutsaXD explică:

Buna Brigaela, nu este acea ciuperca pentru ca nu arata deloc asa, sunt doar niste bubite rosii ( nu pete) si acele bubite albe cred ca sunt de la unt sau oua.