| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Am 13 ani si pe testicule si penis am niste bubite micute asa ca un fel de cosuri dar nu sunt rosii sunt cam albe sau culoarea pielii ceva de genul. Pe testicule din ele iese par.
Alta problema : capul penisului (inelul acela de mai jos) intelegeti voi este "inconjurat" de niste bubite foarte foarte mici si albe.
Parintii nu stiu si nu am de gand sa le spun sa nu se ingrijoreze si sa ma bata la cap si la doctor nu ma duc ca sunt rusinos happy
Nu ma doare nimic, nici mancarimi, totul este normal in afara "bubitelor".
P.S.: Fac sport si transpir mult (nu stiu daca (,) conteaza).

16 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Nu Vreau sa te jignesc dar banuiesc si sunt ferm convins ca dupa ce faci sport si transpiri cu siguranta faci un dus din abundenta ok?
Am impresia ca nu i cine stie ce...si este oarecum acele mici asa zise bubite dar cel mai bine este sa vorbesti cu tatal tau ..Crede ma ca nu ai de ce sa ti fie rusine..doar este barbat si tu la fel in devenire!
Pentru orice probleema intima te sfatuiesc sa vorbesti cu tatal tau!
Transformal pe Tatal tau in cel mai Bun prieten si confident al tau ok?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Este normal la pubertate, te sfatuiesc sa ai mai multa grija la igiena ta zilnica.
Te pup!

| Alicezzz a răspuns:

Http://www.clopotel.ro/......ml...poate ar tr sa mergi si la un medic, nu este o rusine si nu ai de ce... medicul este cel mai in masura sa iti explice despre pubertate si dezvoltarea ta hormonala (pe care o vei avea pana la varsta de 19 ani )si sa iti dea mai multe info.Bafta!

| En3Rgi a răspuns:

Vai doamne cand va vad asa.Il speriati pe copil.Asculta e normal sa iti apara bubitele galbene asa apare la orice baiat.e normal sa iti apara nu iti face griji...acum te dezvolti.A si mai incet cu l***...Bafta si iti mai zic iar ca nu ai nimic.Intreabati colegii si ai sa vezi ca o sa zica~ca si ei au.

| HenkyPenky a răspuns:

Este o iritatie...Nu ai incotro, arata-i mamei tale sa nu se agraveze, este o zona delicata. happy

| jaqquas a răspuns:

Sa nu ai ciupercute baiatule, fugi la doctor.Si eu am fost mic si n-am avut in viata mea asa ceva, ciupercile sau Candida sunt de mai multe feluri, care se pot lua de pe clantza, lenjerii de pat, intime si-asa mai departe..haine purtate si schimbate cu altii iarasi este o problema,eu spun sa dai goana la doctor frumos cu un coleg daca ti-e rusine cu parintii,la o clinica particulara platesti o consultatie la dermatolog sau boli venerice,cel mai bine vorbesti cu medicul tau de familie, nu este absolut nicio rusine ai sa vezi ca te va trata cu seriozitate, stiu ca e de ras, asa eram si eu prima oara, dar cand era vorba de sanatatea MEA goana si vira la doctor ma duceam. happy Nu stateam sa discut cu lumea pe net happy Du-te la doctor ca daca ai candida trece f greu si consta in tratament indelungat.

| alin201 a răspuns:

Dati cucrema de calcaie mentolata si freaca bine in jur de 5 min dupa prima aplicare incep sa apara primele efecte ti se va face pielea un pic zbarcita dar merita gandeste-te canhd te va vedea o fata cu bubite pe penis ce va zice "iach" daca nu ma asculti vei ramane virfin pana la 80 de ani

| Dani2014 a răspuns:

Cele de pe testicule sunt doar radacinile firelor de par, si cu a doua problema si eu o am doar ca pe pielea ce acopera capul penisului dar cineva care a avut problema mi-a zis ca e normal ca esti in timpul pubertati si organele sexuale sunt in dezvoltare, deci e normal daca nu ai avut contacte sexuale. Bubitele vor trece in timp.Bafta!

| Dani2014 a răspuns (pentru Dani2014):

Te masturbezi?

| PaltineanAlex a răspuns (pentru Dani2014):

Hey! Am 15 ani si am cateva bubite mici, albe(cateva intr-o grmajoara) pe pielea ce inconjoara capul penisului. Ii ceva normal, sau ar trebui sa ma duc la un medic?

| SebySeby11 a răspuns:

Este normal pentru varsta ta sa se intample asta happy,...Te-as fatui sa ii spui alor tai, si sa ceri sfatul unui doctor. Sper ca te-am ajutat! happy

| PaulFerariu a răspuns:

Te dezvolti. Cele de pe testicule sunt cauzate din cauza ca iese parul, Iar cele de pe "cap" apar deoarece isi fac hormonii de cap prin tot corpul tongue...Nu-ti fa griji!

| Nebunel_Ionuts_1993 a răspuns:

Nu-ti face griji la varsta ta si mai devreme mi-au aparut si mie, exact asa cum spui tu, exact in aceleasi zone, imi ieseau si mie fire de par din ele, acum eu am 15 ani, cam de pe la vreo 11 ani mi-au aparut, e din cauza ca incepe sa ti se produca sperma, e ce va normal, tuturor barbatilor li s-au intamplat la fel nu ai de ce sa iti faci nici un griji, la 11 ani cand mi-au aparut l-am intrebat pe tatal meu si mi-a spus ca e ceva normal o sa iti treaca cu timpul

| Danut_Alexandru_1978 a răspuns:

Orice baiat are la varsta asta acest lucru, din propria exp.

| Acornicesei_Mih_1980 a răspuns:

Nu stiu ce este am si eu la 12 ani.Am o frica sa nu fie sida dar am citit pe multe site-uri si spune ca este normal.Mi-am intrebat si colegi si eu au dar tin sa cred ca sunt ormoni.