| Adyy5 a întrebat:

Am diaree de 3 zile. Odata cu diareea am avut si febra, ameteala si stari de lesin pret de 1 zi si jumatate(cred ca e toxiinfectie alimentara).
Iau Furazolidon de 2 zile si mănânc pâine prajita,banane etc.
Am mai mâncat mere si iaurt...
Ieri ma simteam bine,nu am mai fost asa des la toaleta si diareea trecuse.
Astazi a revenit si iar am stări de lesin si ma simt amețită cand ma ridic din pat.
In cat timp ar trebui sa se vindece? Ce ar trebui sa mănânc? Va rog, ajurati-ma!
Funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mere si iaurt? Combinatie care nu trebuie facuta cand ai diaree. Du-te la doctor, ca din ce spui tu, situatia este cam grava.

| AutumnDay a răspuns:

Mere si iaurt...cred ca nu au fost tocmai combinatia perfecta si de-asta ti-a revenit. Continua cu furazolidon la 8 ore si mergi sa iti faci coprocultura fie platita, fie mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere pentru a face proba gratuit; daca e ceva nasol ai si nevoie de tratament.

| RAY a răspuns:

Maine la doctor, nu manca mere si iaurt, ceai de menta, orez, cartofi, morcaovi

| Adyy5 explică (pentru RAY):

Sunt la mare, nu pot sa merg la doctor...Inainte de a face diaree am băut lapte de capra nefiert.Cred ca asta e cauza.

| RAY a răspuns (pentru Adyy5):

Atunci ceai de menta si banane, morcofi, cartofi, orez

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic nu sa stai asa poate fi periculos

| untu a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie si sa faci analizele de sange, scaune si urina pe nemancate! Poate fi periculos, poate fi si o DIZENTERIE! Trebuie sa mananci orez fiert si mancaruri care contin orez (ex:sarmale).

| PsyhoChild a răspuns:

Vezi ca astea sunt simptome ale bolii sida.
Toate simptomele acestei boli sunt:Febra,Oboseala,Dureri musculare,Gat uscat si dureri de cap,piele iritata,AMETELI VOMA SI DIAREE,scaderea in greutate,Pneumonia, tuse seaca, candidoza, schimbarea texturii unghiilor, herpes, stari confuze si problema de concentrare...Du-te la un docter.In niciun caz la medicul de familie.El iti va da doar paracetamol.Mai bine vezi pe cineva cu calificare

| vladorcolac a răspuns:

Ok, stiu simptomele. Bea doar apa, minim 2 litri pe zi. Noaptea dormi cu o pereche de sosete cu otet, asta daca mai ai febra. Orez crud cam o lingura daca inca mai ai diaree, eventual arde cateva bete de chibrit si lasa-le sa arda apoi pune-le in paharul cu apa, va curata orixe infectie din stomac.

| Crap23 a răspuns:

Evita merele pentru ca fermenteaza. daca nebunia asta nu se linisteste dupa 2-3 zile nu e de gluma, mergi la medic.