| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. De la inceputul lunii am inceput sa ma simt nasol cu tusa, transpirari noaptea, frisoane, nepofta de mancare, oboseala, stare de slabiciune in general. Credeti-ma ca am umblat la medicul de familie de vreo 3 ori inainte sa ma trimita la spitalul judetean Tg Mures la pediatrie pentru a doua parere. Incepusem tratament cu Zinnat de la medicul de familie pentru Bronsita Acuta, dar de fapt la pediatrie medicul imi spusese ca e pneumonie. Eu facusem si analize de sange si radiografie pulmonara si asa mi-a dat diagnosticul de pneumonie. El a continuat sa imi prescrie medicamente, continuare cu Zinnat, Erdomed, Brufen si etc si ceva spray de gat in fine. Apoi am fost la control peste cateva zile si inca tot nu ma simteam bine, mi-a prescris continuare cu Zinnat si + Codeina. Dupa aceea am fost iarasi la control si tot nu ma simteam bine, m-a trimis la clinica la Pneumologie unde am facut o radiografie noua si medicul specialist mi-a spus tot asa ca e o Pneumonie cu nu stiu ce. Mi-a prescris antibiotic si oral si injectabil pe langa Eurespal. Acuma sunt acasa cu branula si beau foarte multe lichide asa cum mi-a spus. iau medicamentele etc. Sunt cam disperat ca am slabit cam 4 kg si vreau sa stiu cand o sa treaca tot balamucul asta... Medicul mi-a spus ca in 7 zile ar trebui sa imi revin. Tusea se simte de parca s-ar rupe, dar inca nu ma simt ok. S-ar putea sa am aceasta stare de somnolenta, oboseala de la antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Da.Antibioticele sunt foarte tari.In sensul ca, pentru a se metaboliza, consuma foarte multa energie a corpului, facand inima sa bata mai incet, inducandu-ti starea de oboseala.In plus, organismul lupta si cu infectia.Toate astea iti consuma foarte multa energie.Gen 50%-60% din corp.Cand infectia va disparea, vei simti o ameliorare puternica.

1 răspuns:
| Andrei123654789 a răspuns:

In plus mai este si stresul dat de toata zapaceala aia.O sa iti revii oricum, dar inseamna ca infectia a fost avansata si ti-a dat un pic corpul "peste cap" sa zicem asa.