| juve2014 a întrebat:

Salut,,pentru inceput as dori sa va spun ca in luna ianuarie am simtit un junghi in partea stanga in zona inimi pe care il resimteam si in omoplat,am mers la spital acolo mi au facut un algocalmin injectabil,radiografie la plaman si EKG ul si mi-au spus ca nu e nimic grav o simpla raceala,mi au dat reteta,,algocalmin fiola,eurespal, amoxacilina, bromexin si paracetamol,, am continuat acest tratament cam 2 saptamani iar rezultatul a fost negativ,,am continuat cu algocalminul fiola care imi mai ameliora durerea pentru cateva momente,dar care acum nu isi mai face nici un efect,consider ca acel junghi sau durere a avansat pentru ca acum simt durerea si daca mi ating omoplatul,nu stiu ce sa mai fac la serviciu nu ma mai descurc la fel,,nu prea mai fac fata, si asta e grav am o familie de intretinut,, copilul de 4 ani si sotia care este casnica,,cee e de facut nu cred ca e doar o raceala,, incep sa cedez si psihic,, unde trebuie sa ajung? va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

La medicul de familie. Antibioticul care ti-a fost recomandat de medicul de familie nu a fost ales in urma unei analize (antibiograma) dupa ce ti s-a luat o proba, asa cum este procedura standard in afara junglei, deci cam dupa ureche. Posibil ca infectia ta sa nu fi raspuns la acel antibiotic intrucat era rezistenta la el. Deci, teoretic ar trebui sa ti se ia o proba si sa fie facuta o antibiograma, dar cel mai probabil medicul iti va recomanda tot urechistic un alt antibiotic, care, crede el, este mai "tare", adica microbul tau nu are rezistenta la el. Daca ai noroc si functioneaza inainte ca ficatul sa ti se transforme in pateu iti va trece. Daca nu merge, mai incearca altul pe tine, si tot asa pana unul dintre tine si infectie va ceda. (muri, disparea)

| juve2014 explică (pentru Veme):

Ce sa zic, astazi m-am convin ca viata nu e asa cum pare,, multumesc pentru raspuns!