| Bisbiavatar12 a întrebat:

De la un timp, am o problema destul de serioasa, zic eu.
De vreo 6-7 ani, am inceput sa imi rod unghiile. Nu stiu din ce motiv am inceput sa imi rod carnea de pe degete, lasand unghiile la o parte. Am incercat sa renunt la acest obicei dar pur si simplu nu pot, parca este un tic de a-mi manca carnea de pe degete. Nu este chiar atat de grav pe cat suna, ci doar imi rod putina piele din partea de sus a degetelor si cateodata cu putin sange. Ce pot sa fac sa renunt la acest obicei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mesteca niște guma, bomboane, jeleuri,

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa folosesti lac de unghii. daca nici asta nu ajuta pune-ti unghiile in gel doar daca esti fata in gel, daca esti bsiat da-le cu ceva ce nu iti place sau si lacul de unghii este bun.

| ziftode a răspuns:

Am aceeasi problema, nu am reusit sa, scap, nici nu m-am apucat sa incerc serios

prima si cea mai buna solutie e sa dai odata pe ora cu crema "Nidoflor", asta e o chestie care iti face sa para ca degetele sunt date cu ceara, si nu iti mai arde sa le rontai, insa trebuie odata pe ora, dupa aia crema nu mai are efect

2. cam tampita, dar... sa te dai cu ardei iute, si cand pui gura de "arzi"

3. cea mai realista, sa iti pui leucoplast in jurul fiecarui deget

toate solutiile ar trebui tinute 3 saptamani (in teorie dupa 3 saptamani iti dispare ticul)

| Victoria18 a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate. Acelasi obicei il aveam si eu cand eram mica. Acum nu. O sa uiti de asta, o sa iti creezi alt obicei si vei uita de ea.

| Alexandru250201 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la acest lucru prima data, si tineti gura mereu ocupata mesatecand orice altceva decat piele

| porcarumadalina a răspuns:

Cind vezi ca incepi sa faci chestia asta mesteca guma sau seminte.