| anonim_4396 a întrebat:

de mâine încep sa mă duc cu bieleta distante mai mari, cam câte calorii ard mergând pe bicicleta big grin?
Și mai vreau sa va întreb : trei felii de pâine neagra cu 3 felii de sunca de pui peste si o branzoaica sunt destul de mult pentru o zi? Cam câte calorii sunt acestea impreuna ( am văzut la branzoaica ca una e 214 calorii) dar de sandwich-uri ce ziceți? Am făcut astăzi niște sport, am alergat vreo 2.7 km bicicleta și puțin cardio seara acesta. Mulțumesc penorul atenția acordata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Andreea1626 a răspuns:

Depinde de greutate si varsta in calcularea caloriilor arse, precum si de viteza si distanta. Nu sunt experta, insa practic fitness de aproximativ 3 ani si cam stiu cu ce se mananca, sa zic asa. Observ ca ai o activitate sportiva destul de intensa, de asemenea mesele pe care le iei ar trebui sa fie si ele echilibrate. Banuiesc ca vrei sa slabesti. Indiferent de orice, te sfatuiesc sa incluzi un fruct si cateva legume, aducandu ti un raport mai mare de energie. Nu uita ca micul dejun este cea mai importanta masa, si, de asemenea, iti recomand sa respecti cele 3 mese obligatorii. Branzoaica nu este cel mai fericit aliment din acest punct de vedere, insa poti opta pentru un alt inlocuitor, de exemplu un baton proteic (exista multe alternative). Cu un search pe google, cu siguranta vei gasi niste planuri super misto de alimetatie si sport, care cu siguranta te vor ajuta