| anonim_4396 a întrebat:

de o saptamana sunt la dieta, astea sunt mesele mele:
-40g ovaz, o banana si 5 migdale;
-piept de pui cu 2 cartofi la cuptor;
-O conserva de ton cu 2 rosii si puțină telemea light.
Nu am de fiecare data o gustare, uneori mai mananc pepene rosu intre mese, problema mea este ca nu pot face 'treaba mare' fac o data la 3 zile si mi se pare ciudat. Am gresit undeva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,nu intelegi ca dieta duce la ingrasare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Puiul nu se mănâncă cu cartofi ci cu salată.
Telemeaua se mănâncă cu cartofi.
Ca să ai scaun zilnic, ar fi preferat.
Asta cu salată. Mai poți adăuga la ovăz, și niște tărâțe de ovăz, o lingură.

| christine99 a răspuns:

Presupun ca dieta ta a fost realizata de un nutritionist ai putea sa-l/o intrebi pe el/ea. E un simplu telefon distanta.

| Ralena a răspuns:

Salut. Dupa cum zicea si altcineva in raspuns, din start iti dai seama ca o dieta este gresita dupa mai multe indicii. In cazul tau, combinatiile alimentare gresite, Piept de pui cu cartofi, de exemplu. O preoteina puternici acida, cu amidon. Nu se digera cartofii din doua motive: 1. Mediul acid necesar pentru digestia proteinei. 2. Secretia hormonilor pancreatici antagonici, insulina si glucagon. Pentru ca in sange vor fi aminoacizi, se va secreta glucagon, si insulina pentru digestia polizaharidelor din cartof, nu. A doua verificare daca o dieta este buna: procentul de proteina acida mult prea mare proportional cu procentul de glucide polizaharide. Ai proteine in toate mesele. Ceea ce in timp duce la: diabet, insuficineta renala, boli coronariene, insuficienta hepatica si cel mai grav, pancreatita. Este renumita dieta low carb, prezenta in variantele: dukan, keto, atkins, low carb, etc. De slabit, vei slabi. Cu un stres metabolic enorm din care s-ar putea sa nu isi revina organismul niciodata si peste 5-10-15 ani sa nu stii de ce ai diabet sau alte probleme. Apoi, dieta are efect yoyo, deoarece principiul de baza este infometarea organismului de nutrimenti esentiali. Adica dupa ce o termini, organismul este in panica, si va depozita orice nutriment pe care pune mana, sau gura.

Defecarea corecta, la o alimentatie corecta cu fibre suficiente, este la fel de deasa ca mesele happy. Adica daca mananci de 3 ori pe zi, ar trebui sa faci "treaba mare" de 3 ori pe zi. Majoritatea au scaune doar odata pe zi, si cred ca e in regula, dar nu e, inca sunt probleme alimentare.

Atentie cu dietele de slabit, orice pare frumos, nu e adevarat. Slabitul se face cu modificare obiceiuri proaste alimentare, s i cu sport. Si se face in timp, nu 4 kilogame pe luna, cipoate 500 grame. Incet, sanatos, si pe viata. Doamne-ajuta!

| dbigiu84 a răspuns:

Pieptul de pui mananca-l cu salata de varza sau de legume
Conserva nu o manca cu telemea.
Ia gustari intre mese, de preferat fructe. Daca in continuarea nu o sa poti face,, treaba mare,, in continuare renunta la aceasta dieta