| Culturism69 a întrebat:

Sa-mi spuneti daca am un program bun de alimentatie pe timpul unei zile :
Culturism :
Mic Dejun : 2 Oua Fierte ( Si albus si galbenus ) + 2 felii Muschi File + Telemea de Vaca + Jumatate Felie Paine Neagra ( Integrala ) + 1 Banana + 1 Biscuite Belvita Start.
Pranz : 2 Oua Fierte ( si albus si galbenus ) + 2 felii Muschi File + Telemea de Vaca + 1 Banana + 1 Biscuite Belvita Start + Jumatate Farfurie Orez ( nu stiu cate grame.).
La pranz am cam aceeasi masa ca cea de la micul-dejun doar ca mai adaug Orez sau Cartofi Fierti.
Inainte de Sala : 1 Baton Proteic Redis.
La sala : Cam 1 L - 2 L Apa.
Dupa Sala, imediat : Cateva cuburi de ciocolata cu Alune sau 1 Baton Proteic Redis.
Cina si masa dupa sala : Orez fiert + legume congelate ( fierte ) + Piept de Pui la Gratar + salata de legume ( rosii, castraveti, ceapa, ardei ).
Masa de seara : 1 Conserva Herring Peste ( undeva la 26 grame proteine )
Ultima masa din zi : Seminte de dovleac sau alune sau nuci, cu 500-600 ml Lapte SAU Salata de fructe ( kiwi, mere...)
Din cate am inteles sa nu mananc, fructe impreuna cu lapte ca fac Diarie=)
Din cate vad am cam 4-5 Mese pe zi. Acuma nu cred ca imi permit sa mananc doar carne toata ziua.
O intrebare de final : Acest baton proteic de la Redis :
http://www.redis.ro/ro/batoane-proteice/97-protein-r.htm l
Pe langa ca iti rupi dintii in el, asta nu conteaza, nu ma intereseaza gustul si alte treburi, important e ca are 16 grame proteine si cum mananc doua pe zi ajung undeva la 32. Intrebarea e daca chiar are proteinele care se specifica, sa nu le mananc degeaba si daca e bun programu de alimentatie :-?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cam putine fructe, nu mai baga banana cu cealalta mancare

fa-ti o masa din 2-3 fructe separat

11 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Suplimente nu iei?

| Culturism69 explică (pentru greyhound):

Nu iau suplimente. (Bugetu )
Cred ca o sa ma apuc de creatina de la ON dar, peste cateva luni.
Despre programu asta de mancare ce parere ai?

| iRobby a răspuns:

Nu cred ca este bine, deoarece, tu ai in meniul unei zile de Culturism 4 Oua, cea ce nu este foarte bine sa fie constumate. Nici macar de un adult! Si la micul dejun, telemeaua cu o banana poate sa Duca la iesit afara (diaree). Si la ultima masa, cel mai bine iti faci un Shake din Seminte integrale (de dovleac + floarea soarelui, daca vrei sa combini) + 500ml de lapte, 2 linguri de miere, un pumn de stafide, si bagate la Robot pentru 2 Minute. Dupa asta, poti sa bei Shake-ul facut, este chiar bun happy. Daca nu ai prea inteles, lasa un mesaj si iti spun totul mai detaliat.

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru iRobby):

Cei care practica culturism (merg la sala) pot manca mai multe oua, sunt care mananca mai multe oua pe zi, nu doar 4. deci nu e nici'o problema. big grin

| iRobby a răspuns (pentru aLeXaNdru145):

Pai, tu vrei sa spui 4 Oua pe zi, asta in fiecare zi a saptamanii? Sau numai o data pe saptamana? Si, ce zici de shake-ul pentru cina? xD

| Cosmin86 a răspuns (pentru iRobby):

Eu mananc 20-30 de oua pe saptamana. rar am saptamani cand consum sub 15 oua

| Culturism69 explică (pentru iRobby):

Mananc 4 oua pe zi timp de 5 zile nu si in wekeend.
Deci cam 20 de oua pe saptamana.

| Culturism69 explică (pentru Cosmin86):

Cam asa si eu, vreo 20 de oua pe saptamana intregi si poate mai bag prin wekeend 2-3 albusuri.
Cat despre programul in sine ce parere ai?

| Culturism69 explică (pentru Cosmin86):

Aham, deci sa scot banana de la micul-dejun si de la pranz. Atunci o mananc inainte de antrenament ( carbohidrat ) pentru energie cu vreo 15-30 de minutethinking

| Aalexander a răspuns (pentru Culturism69):

Cu 15-30 min inainte e bine, dar o banana iti da putina energie. Baga 2.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Culturism69):

Pare ok

| Cosmin86 a răspuns (pentru Culturism69):

Cam putine fructe, nu mai baga banana cu cealalta mancare

fa-ti o masa din 2-3 fructe separat