| Sittrix a întrebat:

De patru zile am sesizat inflamarea gingiilor și apariția unei bubițe cu puroi destul de mare pe buza inferioară. Cu o zi în urmă făcusem febră și mă ustura ochiul drept și lăcrima, dar am crezut că e vreo răceală. Când am mers la medic următoarea zi mi-a spus că într-adevăr am o viroză și stomatită. Mi-a prescris o rețetă cu decasept, ceva antibiotic și brufen. Iau medicamentele de trei zile și s-a înrăutățit boala : efectiv mi s-a făcut carne vie lângă un molar, mi-au apărut bubițe dureroase pe lateralele limbii și în vârf, pe interiorul obrajilor, gingii și aproape de omușor. Îmi e greu să înghit orice și nu pot nici să mă spăl pe dinți pentru că mă doare de parcă aș avea ace în gură. Am citit că e inofensivă stomatita și că trece de la sine după 7-10 zile. Ar trebui să mă alarmeze erupția spontană și să vizitez medicul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ori mergi la un dentist/spital ori iti cumperi cosciug.

| aXy99 a răspuns:

Du-te la medic, lasa ce ai cititi pe net.