| MACosmin a întrebat:

Daca am piciorul in ghips ( am facut o entorsa la glezna ) trebuie sau nu sa stau cu piciorul ridicat deasupra inimii? Am uitat sa il intreb pe doctor.Mi-au prescris si un anticoagulant injectabil, fraxiparine. daca conteaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E indicat sa stai cu piciorul putin mai ridicat, pentru a ajuta intoarcerea venoasa, cand stai in fund pe scaun sa stai cu piciorul ridicat pe un alt scaun, cat sa fie comod, iar noaptea poti sa-ti pui sub piciorul in cauza o perna.
Si neaparat sa-ti faci heparina (fraxiparina) si ai grija sa nu te lovesti in perioada asta, pentru ca sangele tau o sa se coaguleze mai greu din cauza heparinei si o sa sangerezi mai mult timp.

| SilviaPunct a răspuns:

laughing Nu exista partea cu statul cu piciorul deasupra inimii. Sa faci fraxiparine in fiecare zi!