| iMuzic a întrebat:

dimineata imi vine asa amareala pe gat si ragusesc si mi se imflameaza gatul, asa rosu, dar nu am arsuri la stomac. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mănânci prea gras sau prea mult (sau amândouă) seara. Este bine ca fructele și legumele să fie mai multe decât carnea și grăsimile animale. Uleiul din salate ne este suficient.

| Iote a răspuns:

"Amareala pe gat" este de la fiere/ficat.
Mergi numaidcat la medic. Oricum, evita grasimile de orice fel. Dar la medic, tot trebuie sa mergi.

| Sonia822 a răspuns:

Amareala in gat apare si in cazul de otravire cu metale grele. De exemplu plumbul din apa de la robinet, sau nitratul din apa imbuteliata, ca toata apa e otravita, indiferent de care bei. Sau pastile sau ti-ai injectat ceva ce avea in lista de excipienti metale grele. Sau ai probleme la fiere.