| alexionut98 a întrebat:

durerea de testicul se poate trage de la tractiuni la bara costipatie sau ridicarea greutatilor?
dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BigBadSheep a răspuns:

Durerea e doar manifestarea problemii. La următorul efort fizic îţi va reapare durerea. Mergi mai bine şi fă un consulat. E singura chestie bună pe care ţi-o pot sfatui.

10 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Vezi sa nu cumva sa fi facut o hernie inghinala de la atata efort. Nu e imposibil sa te doara testicolul de la efortul pe care spui ca l-ai facut, dar mergi la un consult medical pentru o eventuala hernie.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Ce legatura are una cu alta?laughing

| alexionut98 explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Asa mi-a spus o persoana ca se intampla ma cam dor testiculele dupa ce am ridicat greutati mai mari si am facut tractiuni o fi din cauza asta?

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru alexionut98):

Nu am mai auzit asa cevalaughing intreaba si tu doctorul de familiehappy

| BigBadSheep a răspuns:

Ca celelalte răspunsuri serioase îţi spun şi eu că se poate. Şi dacă persişti în continuare în acest efort fizic vei ajunge cu o frumoasă hernie sau varicocel. În ambele cazuri tratabile doar prin chirurgie şi după aceea va trebui să reduci efortul fizic - să nu mai faci nimic în primele 6 luni după operaţie şi apoi să ai grijă cât faci.
Dacă ai şi amorţeli la unul dintre picioare, amorţeli sau senzaţie de înţepături... nu mai pierde vremea şi du-te la medic.
Dacă te-am speriat îmi cer scuze dar e mai bine să te duci la medic decât să stai în continuare aşa.

| alexionut98 explică (pentru BigBadSheep):

Nu n-am amorteli vad ca nu am mai ridicat si m-a lasat durerea

| alexionut98 explică (pentru BigBadSheep):

Dar testicolul ma mai doare dar putin imi va trece durerea?

| alexionut98 explică (pentru BigBadSheep):

Am fost sa vad ce am mi se mareste scrotul si din cauza ridcarii in rest nimic mersi mult ai fundawinking

| BigBadSheep a răspuns (pentru alexionut98):

Durerea e doar manifestarea problemii. La următorul efort fizic îţi va reapare durerea. Mergi mai bine şi fă un consulat. E singura chestie bună pe care ţi-o pot sfatui.

| Sonyaaynos a răspuns:

Da