| DeliaWoow a întrebat:

eu acum 2 luni,m-am lovit la mana, mai precis la încheietura mâinii drepte și când îndoiam mâna mă durea încheietura...Mi-a trecut asta în 2 zile.Dar acum 3 săptămâni m-am lovit din nou și nu mi-a mai trecut? Este cumva o entorsa sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Nu este entorsa, este o contuzie. Daca zici ca au trecut 3 saptamani si durerea persista, e timpul sa mergi la medic.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Depinde ce tip de ''lovitura ''zici ca ai avut.
daca ai cazut pe ea prima data.a doua data?
S-a umflat, s-a inrosit? ...descrierea ta este vaga
Oricum ar fi, (daca este entorsa). entorsa peste o entorsa poate cauza slabirea rezistentei ligamentare.
Daca zici ca problema are deja 3 saptamani, du-te la un medic, daca nu, poti ramane cu sensibilitate si slabiciune in mana aia pentru toata viata happy

| Wyo11 a răspuns:

Da este o entorsa... Leagate la mana si pune comprese cu apa rece.