| Ada477 a întrebat:

Mă doare foarte tare încheietura mâinii când mișc mâna sau când țin cu ea ceva. Este grav? Nu țin minte sa mă fi lovit, așa mă trezi de azi dimineață cu durerea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că ai ținut-o intr-o pozitie incomodă, în timp ce ai dormit.
Poate fi si un ușor reumatism. Nu se întâmplă nimic.
Maseaz-o ușor cu mâna cealaltă, chiar si cu spirt medicinal, dacă nu ai acasă, un gel antiinflamator.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cauta pe internet pe Youtube,, incalzire incheieturi inainte de a lucra,,. fa doar incalzirea incheieturii (nu toata incalzirea) durerea nu mai revine dupa ce te incalzesti daca e doar de la pozitia din somn

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada477):

Cu placere. poti doar sa rotesti incheietura pana oboseste de 10 ori la stanga, de 10 ori la dreapta, apoi iar stanga, apoi iar dreapta pana observi ca nu mai poti(cum rotesti gatul ).la mine functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dormit intr-o pozitie incomfortabila doar, nu e nimic grav.

| existential a răspuns:

Daca doare tare, cauta sa o folosesti cat mai putin si evita masajul. Asta pana se amelioreaza durerea. Te poti da cu gel antiinflamator, dar fara sa masezi zona.

Dupa ce se mai amelioreaza, poti sa aplici o compresa calda, de cateva ori pe zi. In loc de compresa, poti tine mana intr-un vas cu apa calda.
La magazinele de tehnica medicala gasesti mingiute pentru recuperarea incheieturii.

Răspuns utilizator avertizat