| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, eu m-am nascut fara simțul mirosului, nu simt niciun tip de miros. Inca nu am fost la ORL-ist dar plănuiesc sa ma duc. Ar exista ceva tratament pentru a putea avea simțul mirosului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai sinusurile infundate.
Orice medic ORL-ist este capabil sa-ti faca investigatii medicale si sa-ti dea solutii la problema ta, cu conditia sa mergi la un consult la medic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai stai asa, inca de cand te-ai nascut, parintii tau sau cineva din familie/prieteni nu au remarcat asta la tine incat sa te duca la medic sa faci controale? In mod normal la ORL o sa te intrebe si ceea ce am intrebat eu. Adica de ce nu ai ai raportat nimic la medic pana acum? In plus, daca de cand te-ai nascut, nu poti detecta mirosuri, nu cred ca poti recupera asta cu "tratament".

| 4evergentleman a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci, te resemnezi. Am o ruda care a avut de mai multe ori covid și a rămas fără miros și gust ani grei, probabil așa va rămâne, la tine e mai serios că e ceva ereditar de pe linia familiară, geneticii.

| Smmo a răspuns:

Buna, mergi la medic pentru ca pot fi mai multe cauze. Pentru cei care au avut covid si pentru altii cu probleme de miros stiu ca se recomanda sa miroasa din cand in cand diferite tipuri de esente. Nu stiu daca te-ar ajuta si oricum trebuie sa intrebi medicul. Sa nu mirosi niciodata sticle direct, ca unele substante sunt toxice, chiar daca nu simti mirosul te pot afecta negativ.
https://www.mediafax.ro/......s-20093807

| Cksihja a răspuns:

Nu poți ști decât după un consult medical, doar un medic poate afla dacă problema ta poate fi tratată sau nu. Aici sunt doar oameni care dau răspunsuri la întâmplare, important e faptul că știi ce trebuie să faci și te interesezi în avans.