| anonim_4396 a întrebat:

Hi
Cum este sa mirosi?
Eu m-am nascut fara simtul mirosului. Am simtul gustului, dar nu si al mirosului. Asadar, intotdeauna m-am intrebat, cum arata mirosul, cum este sa mirosi? Poti diferentia mirosurile asa cum diferentiezi guturile? Cum poti descrie mirosul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mirosul este o armonie de arome care se duc prin aer,exact ca sunetul,si cand mirosi ceva frumos precum o floare,parca ai renaste.
Cand mirosi ceva urat totul se destrama,aroma frumoasa nu-i ca alta data,sa mirosi ceva mucegait e ca si cum ti-ai pune mainele intr-o ramura de spini.
Mirosurile se impart in categori:
dulci,tari si urate.
Cele urate sunt foarte neplacute, ca si cum ai pica un test.
Cele dulci sunt ca si cum ai manca prajitura ta preferata.
Si cele tari, sunt ca si cum ai gusta niste vin rosu.
Mirosul are si parti bune, dar si rele.
Sa mirosi, inseamna sa simti.
Am fost sincera.
funda?

9 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

E mai bine fara simtul mirosului.

Nu mai simti mirosurile neplacute. Te invidiez!

| ReiVaN a răspuns:

Nu pot sa-ti explic, nimeni nu poate.
chiar daca printr-o minune ti-ai activa simtul mirosului tot nu ar functiona bine decat peste multi ani, pentru ca creierul nu cunoaste informatia transmisa de nas happy
imi pare rau pentru tine...
da, mirpsurile se pot diferentia.

| TCosmin a răspuns:

Buna, dupa cum stii, chiar da. Eu cred ca mai multe tipuri decat gustul.Stii, daca nu poti mirosi un trandafir, mananca 1 2 3 petale, se aseamana. Gustu` si mirosu` merg mana in mana.Acum, nu gusta orice!laughing)

| anonim_4396 explică (pentru TCosmin):

Esti chiar atat de prost, copikle?
Daca tu te-ai nascut fara defecte nu mai fa misto de el.
Esti un amarat asa ca..lasa-l in pace.
Nimeni nu a ras, decat desteptul de tine

| TCosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o gluma deloc, eu chiar am gustat petale de trandafir. Iar ce am zis la sfarsit nu e misto deloc. In legatura cu tine o las asa. Sa nu mai faci coment pe contul meu.

| TheStory a răspuns:

Mirosurile nu-s intodeauna placute.

Răspuns utilizator avertizat
| Magureanu_Krisztofer_1994 a răspuns:

Sallut, mirositul este foarte bun deoarece poti diferentia lucrurile foarte repede doar mirosindule, imi pare rau de tine ca nu poti beneficia de acest lucru sad.