| EX_AL_2002 a întrebat:

Exista vreo cale cum sa scap de carii fara sa ma duc la dentist? Daca nu, o data ce imi plombeaza dintii, cat timp va tine plomba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Plomba te poate tine peste 10 ani, daca nu este aplicata ca pe asfaltul de pe strazi. big grin
In lipsa plombarii, cu timpul, dintele se va sparge bucati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista. caria trebuie curatata si tratata nu dispare altfel.

daca e pusa bine plomba tine ani de zile, au am plombe si de 15 ani

| Yuoia a răspuns:

Poti sa scapi de ele, lasand maselele sa se macine complet. Nu ai masele, nu ai carii. Asta, fara dentist. cu dentist, ai raspunsuri.

| weloveit a răspuns:

Buna, este necesara interventia unui medic stomatolog. Nu este o interventie grea, iar plombele pot tine anii de zile. Trebuie doar sa ai grija sa nu mesteci obiecte dure, sau sa te joci cu scobitori pe la ele. Iti recomand dupa ce iti plombezi dintii sa ai o igiena orala mai accentuata. Pe langa periajul zilnic, ti as sugera si o apa de gura (lacalut activ pentru placa bacteriana, asa eviti depunerea sedimentelor si apariția cariilor) dar si ata dentara. Mult succes!

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Da sa consumi foarte multe dulciuri...