| blueskydarkeyes a întrebat:

Fumez de 3 saptamani si am inceput sa simt dureri usoare in varful plamanului stang. Adica nu sunt 100% ca e de la fumat, dar ceva imi spune ca asta e cauza principala. Ca alta explicatie nu mai gasesc si parca ma doare un pic mai tare cand fumez. Durerea se datoreaza fumatului? (vreau doar sa ma lamuresc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Plamanul este un organ bogat inervat, dar nu structura din care este facut doare, ci peretele toracic. Durerea toracica apare numai in afectiuni ale pleurei (membrana care inveleste plamanii si captuseste peretii cavitatii toracice), nevralgii intercostale si cancere pulmonare care au invadat peretele toracic. Daca apar astfel de dureri, primul pas este sa va faceti o radiografie toracica. De asemenea, este bine sa stiti ca durerea toracica apare mai mult in boli cardiovasculare si reumatice (spondiloze)

| Hash001 a răspuns:

Solutie definitiva: fumeaza decat O2

Răspuns utilizator avertizat
| Tommitza a răspuns:

Cel mai bine iti vei da seama daca te afecteaza fumatul atunci cand faci efort fizic si simti "presiune in piept". Ahh, ce ipocrita as fi daca ti-as spune sa nu mai fumezi laughing Fumeaza, dar nu ca tractoristii, incat sa ajungi peste 3 ani prin spitale. Si inca un sfat: nu da tigari la multe persoane care iti cer, asta te va face sa cumperi mai des, intrucat pachetul se va termina mai repede, iar tu vei fuma mai mult fara sa iti dai seama.