| Anonimul69699 a întrebat:

fumez din Noiembrie, pana in Noiembrie nu am bagat tigara in gura, nu am fost dependent de nicotina pana la inceputul anului acesta, am fumat doar cand ieseam cu prietenii care m-au bagat aici, acasa nu simteam nevoie deloooc sa fumez, nu o simteam deloc nicaieri de fapt, nu ma intrebati cum am ajuns ca nu stiu nici eu, singura chestie era ca, fumam ca eram cu ei, eh, acum fumez tigari cam 6-7 pe zi aproximativ si din pacate s-a ajuns la ziua in care nu mai am si nu stiu ce sa fac. Nevoia aceea de a fuma nu este coplesitoare momentan, nu o prea simt dar e acolo, normal dupa un meci sau 2 de Counter Strike, fumez o tigara, asa sunt obisnuit nu neaparat ca simt nevoia, cand nu am tigari stau pur si simplu in pat si nu fac nimic, sunt coplesit, vreau sa fac o schimbare, am 18 ani si zic ca ar fi timpul sa ma las cumva dar nu e nevoia neaparat cu obiceiurile, parca imi lipseste sa merg sa fumez nu neaparat ca am nevoie, am citit zeci de articole despre cum sa te lasi si blablabla asa ca, vreau sa aud ceva unic, mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Poseidon69 a răspuns:

Fii atent. O sa apară momente în viata când vei realiza ca nu mai poți.
Dacă o mai ții tot asa o sa fie ca la aparate " hai mai bag și o sa câștig" cum sa îți explic eu.
Daca o mai ții tot asa o sa devii dependent și nu zi ca nu ca asa au spus toți și în ziua de azi au țigară în mana.
Eu încerc sa ma las de aproximativ 1 luna, și în fiecare zi ma trezesc și îmi spun "hai frate ca azi o sa fie bine și fumez mai puțin" dar nu i asa.
Bro trust ME. Dacă fumezi nu ești mai smecher sau chestii de genul. Ești mai prost ca ceilalți dacă încerci sa impresionezi pe cineva ca fumezi.
Nu o zic cu răutate. Crede-mă.
Dar dacă tu încă fumezi, încearcă sa te lași treptat, ca dacă te lași de odată îți dai peste cap organismul.
La prima săptămână de când nu fumezi simți nevoia copleșitoare de a fuma
La a doua la fel
Dar la a treia deja e mai bine și nu îti mai vine.
Bro. Și eu încerc sa ma las fumez de aproximativ 6 ani de zile.
Dar nu reușesc și tare îmi e ca nu o sa fie bine.
Crede-mă pe cuvânt, lasă-le cât mai poți, ca o sa fie greu.
Dacă în momentul de fata tu nu mai fumezi. Nici sa nu pui mana pe ele. Sau sa stai pe lângă oameni care fumează, încearcă sa ii ocolești cât de mult se poate. Și daca te tentează încearcă sa te oprești pentru ca. Pana la urma o viata ai, încearcă sa o trăiești cum e mai bine.
Sper ca ți-am fost de ajutor.
Chill out man! Numai bine.
Ai grija de tine.
Si nu uita. " FĂRĂ OGLINZI RETROVIZOARE"

3 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

E dependenta si cu cat fumezi mai mult cu atat ai nevoie de mai multa nicotina. Daca vrei sa renunti fa-o brusc si nu mai pune mana pe ele ori cat de greu ar fi. Dupa 3 4 saptamani o sa fie mai usor si dupa 2 luni nu mai simti nevoia sa fumezi.

| Dana1999 a răspuns:

Nu trebuie să te iei dupa prieteni. Oamenii au tot felul de comportamente anormale si obiceiuri nesănătoase. Dacă le e rau lor, nu trebuie să ti fie si tie. Ei te vor influenta ca asa e lumea, cum le e lor sa ti fie si tie. Rămâne la alegerea ta ce faci.

| Cksihja a răspuns:

Dependența e ușor de învins dar obișnuința nu. Dacă te-ai obișnuit să faci un lucru constant e greu să schimbi obiceiurile.Tu trebuie să te lupți cu un obicei pe care la-i format dar asta e decizia ta.