| aleee_6744 a întrebat:

Salut TPU`. fundita! am nevoie de sfatul persoanelor care a folosit medicamente pentru imbunatatirea memoriei cum ar fi: Memo Plus, Lecitinna, etc. functioneaza cat de cat in cazul vostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Consider ca acelea sunt doar pentru persoanele care intr-devar nu le duce mintea deloc. Cunosc cazuri. Invatau si cand sa reporduca uitau tot. Eu am luat in perioada studentiei, in timpul unei sesiuni de examene, Memo plus. Nu aveam nevoie decat pentru un examen foarte greu. Nu pot sa zic ca e foarte eficient, cert e ca iti limpezeste mintea si te face sa te concentrezi doar pe invatat. Ai tendinta sa stai cu nasul in carti mult timp, dar a doua zi sau chiar dupa cateva ore te ia o durere de cap de nu stii ce e cu tine. Degeaba acumulez mult daca apoi de durere nu mai sunt in stare sa reproduc. Depinde de fiecare cred. Eu am renuntat si am terminat facultatea fara pastile. big grin Poti incerca cu efect ceaiul verde sau eventual o cafeluta. Pauzele dese duc si ele la succese. Alterneaza invataatul cu alte activitati gen mancat, plimbari, odihna. O ora de invatat cu 15 min de relax. Succes.

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Buna! Am folosit si eu, dar drept sa-ti spun, nu prea am vazut vreun efect major. Baiatul meu ia de vreo cativa ani, luna de luna, dar mintea tot nu-i "sclipeste".

| Alexxe a răspuns:

Da, dar trebuie mare grija cu ele. Nu in exces, pentru ca poti pati lucruri urite. De exemplu, eu intr-o zi am avut mancarimi insuportabile pe spate din cauza Lecitinnei, pentru ca ziua precedenta luasem prea multe. Si da, functioneaza, adica, ca un fel de sortare. Iti sorteaza gandurile, nu mai sunt amestecate, si retii mai usor big grin.winking fundabatting eyelashes?