| HeadGeneral a întrebat:

ieri am cazut in mana mai exact in palma și ma doare de la cot in jos mușchiul e umflat si 3 degete sunt amorțite unul complet,dar pot sa le mișc pe toate,azi ma duc la medic, este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Probabil ca nu e nimic ireversibil, dar neaparat mergi la medic.

| HeadGeneral explică (pentru minrest):

Am fost, am fractura 1/3 medie am avut de ales intre operație și ghips, am ales ghips vineri mă duc la control sa vad daca s-au sudat bine, daca nu ghinionul meu.

| minrest a răspuns (pentru HeadGeneral):

Cine stie ce probleme mai apareau daca te operai. Sper sa se fi sudat la locul lor.

| HeadGeneral explică (pentru minrest):

Mersi,și eu sper, maine ma duc la control sper sa fie totul ok

| ziftode a răspuns:

DUTE DE URGENTA LA MEDIC, IA O SALVARE DACA E NEVOIE (suna la 112), degete amortite de ieri dupa o cazatura, s-ar putea sa nu mai circule sangele (cel putin partial) si sa ramai fara degete!

| HeadGeneral explică (pentru ziftode):

La 4 plec, am 13 ani și sunt singur acasă plec când vine tata să ma ia, ar ajuta un masaj sau niște pastile?

| ziftode a răspuns (pentru HeadGeneral):

Pastile NU STIU, nici macar de durere nu ti-as recomanda pentru ca nu sunt doctor, si s-ar putea sa fac rau (de exemplu la fractura, rana deschisa, IN NICI UN CAZ sa nu iei aspirina, pentru ca e si anti-coagulant si sigur o sa faca foarte rau), iar masaj iar nu stiu, s-ar putea sa ajute si sa puna sangele in miscare, S-AR PUTEA SA FACA MAI RAU si sa ai o fractura care sa devina si mai grava

in afara de DOCTOR, chiar nu am nici un alt sfat care sa ajute, toate au posibile contraindicatii grave, si una e sa iti dau un sfat pentru o problema marunta, cu totul altceva pentru o problema cel putin potential, GRAVA!

| AlexSalling a răspuns:

Daca te doare, du-te la medic. E posibil sa ti se fi dislocat ceva sa sa ti se fi rupt.

| Mateiu a răspuns:

In conformitate (si) cu atentionarea facuta mai sus de TPU, consider ca intrebarile de acest gen sunt puse degeaba!