| CatalinJianu a întrebat:

Ieri am scrasnit din dinti ( scuzati exprimarea ) si mi s-a ascutit putin un dinte din fata. Nu e spart, nici macar nu se vede. Cum pot scapa de asta si daca merg la dentist cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Scrâșnitul din dinți dacă se repetă involuntar, mai ales noaptea se numește bruxism - și trebuie corectat cu o apărătoare specială. Nu costă foarte mult, iar dacă singura ta problemă e acel dinte, e posibil să se fi rupt un fragment din el, de aceea ți se pare mai ascuțit. În cazul acesta tratamentul va costa între 50 și 100 lei.

1 răspuns:
| andu2Ppe a răspuns:

Depinde la ce dentist mergi dac e mai grav sau nu dar s-ar putea sa nu coste