| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va intreb ceva sper ca poate sa imi dea cineva un sfat.Mi sa cariat un dinte si as dori saptamana asta sa merg la dentist sa imi fac o plomba caria nu se vede in exterior dor in interior.Fiind un dinte din fata mi-e frica sa nu fie cv probleme sa se vada urat sau sa imi cada plomba la putin timp.Nu stiu nici cat costa va rog astept niste pareri sfaturi nu pot sa il las nici asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Teardrop a răspuns:

Dacă destinsul este unul bun, atunci nu se va vedea urât. Dacă aştepţi, caria se va exitinde şi la ceilalţi dinţi, poate, şi oricum, un dinte cariat arată groaznic, în comparaţie cu unul plombat. Plus că există posibilitatea să apară dureri.
Dacă îţi pică plomba, mergi înapoi la dentist să ţi-o pună din nou. Dacă îţi cade din nou schimbi dentistul.

Cât despre preţi, depinde de dentist, în general o plombă costă în jur de 35-40 lei. Bănuiesc că depinde de gravitate, de cât material e nevoie, dacă are sau nu nevoie de tratament, etc.