| Sarj a întrebat:

Ieri mi-a pocnit o petarda cam la 10 cm de urechi si cand m-am trezit azi inca imi mai tiuie urechile.sad nu stiti, e ceva permanent? :-s Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xXxDarkStarXxX a răspuns:

laughing si mie mi s-a intamplat, cand s-o arunc mia puscat langa ureche dar in aceea zi 3 petarde miau puscat langa ureche si mia tiuit urechea 4-5 zile si dupa nu mi s-a intamplat nimica deci nu trebuie sa mergi la control ca nici eu n-am mers.acuma funda

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medi sa-ti dea un tratament si sa-ti faca un control. Sa nu se fi spart timpanul.

| stlucian a răspuns:

O sa-ti mai tiue 3-4 zile.Cu trecerea timpului tiuitul devine din ce in ce mai mai slab dupa care dispare definitiv.(Acum in functie de puterea pocniturii poate dura si numai 1-3zile)Daca apar dureri(scurgeri) du-te la un doctor ORL-ist(OTORINOLARINGOLOGÍE Ramură a medicinii care studiază anatomia, fiziologia și patologia urechii, a nasului și a laringelui)
Multa sanatate si pe viitor fereste-te de astfel de experiente pe cat posibil. Uneori pot fi iremediabile s-au pot duce la afectiuni pe o durata mai lunga de timp.
thumbs up

| Muwz a răspuns:

Daca era una cu un foc, mica, ar trebui sa iti treaca. Asteapta cateva zile si daca iti „țiuie" urechea in continuare, sau te doare, iti recomand sa te duci la medic fiindca nu vei gasi un raspuns foarte ajutator pe site. Numai daca iti raspunde un medic.

Funda?

| Wells873629 a răspuns:

Nu e nimic rau daca iti chiuie si acu urechea.Si mie mi s-a intamplat si peste doar 3 zile mi-a trecut chiuitu.

| Skay_Leny_1975 a răspuns:

Nu cred ca e permanent.treb sa merji la medic si o sa-ti spuna mai precis.