| 96Love a întrebat:

Din ce cauza tiuie urechile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa ai tensiune arteriala marita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afectiuni ale coloanei in zona cervicala ar putea fi unul din ele, mai sunt dar celelalte trebuie sa aiba o cauza, de genul o explozie puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afectiunea se numeste tinitus
Sunt 2 tipuri de tinitus, tinitus permanent si tinitus intermitent.
Cauzele pot fi anumite infectii la urechi, inflamatii, stres, anxietate, spondiloza cervicala, expunerea la zgomote, hipertendiunea arteriala, acumularea de ceara in urechi, fibromialgia, diabetul, boala meniere, boala lyme probleme neurologice probleme ale creierului, tumori, leziuni la cap si anevrisme si hipoacuzie adica scaderea auzului.

Si unele medicamente pot cauza tiuit cum ar fi antibioticele, medicamentele pentru cancer si aspirina.
Ca sa scapi de tiuit adica tinitus trebuie sa tratezi cauza principala. Eu ma confrunt cu cu asa ceva de o luna si ceva si e permanent nici macar 1 minut nu se opreste dar iau tratament betarsec si biobil si tiuitul e putin de tot ameliorat. In cazuri foarte rare acest tinitus asa cum o aparut poate sa si dispara. daca ne ai da mai multe detalii despre ce afectiuni, boli suferi ne ai ajuta mai mult

| 96Love explică (pentru anonim_4396):

Mi-a apărut acum 3 ani, după ce am făcut duș mi s-au înfundat urechile si mi-a apărut un tiuit, am luat si eu betaserc si ginko biloba, dar niciun rezultat. din cauza lui nu puteam sa ma odihnesc si am intrat IN depresie, dar am scapat de ea, am început să mă obișnuiesc cu el, însă as vrea sa scap totusi, atunci cand nu e niciun zgomot in jur e mai iritant...aud ca si zgomotul ala anti tântari, în urechea dreapta doar

| anonim_4396 a răspuns (pentru 96Love):

Ia ti dispozitiv pentru mascarea tinitusului daca ai doar la o ureche

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinitusul din pacate este un simptom al altei boli nu o boala asa ca in unele cazuri e foarte greu aproape imposibil sa identifici cauza.