| R0bert60 a întrebat:

Ieri mi-am dat cu o crema anti cosuri de la avon(clearskin se numeste). dupa aproximativ 1 ora m-am spalat pe fata iat apoi pielea fetei s-a inrosit.acum este rosie,aspra,si ma cam ustura.CE SA FAC,Cum SA PROCEDEZ? NU VREAU SA MA DUC LA DOCTOR, VREAU SA TRATEZ PROBLEMA IN CASA. VREO SOLUTIE? FUNDA multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o reacţie adversă la acea cremă sad

În primul rând, NU mai foloseşti crema ( cea de la care te-ai ales cu această iritaţie )!
Întrerupi tratamentul respectiv şi mergi la dermatolog pentru evaluarea situaţiei şi pentru alt tratament!
Cel mai probabil, întâi îţi va prescrie o cremă pentru această iritaţie...

Evident, te speli bine ( de mai multe ori pe zi ) pe faţă, şi, eventual, dacă dermatologul nu-ţi recomandă o cremă pentru iritaţie, poţi folosi o cremă de gălbenele ( sau de aloe vera ).

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

Daca nu vrei sa ajungi din prima la medic, atunci incearca sa hidratezi pielea cu o crema grasa (gen nivea la cutie alba sau albastra) si eventual racita la frigider inainte. Daca persista sau se inrautateste, atunci mergi musai la medic. Probabil ai o reactie alergica la ceva din crema de la avon. Se mai poate intampla ca unele produse cosmetce sa nu fie compatibile cu pielea ta :*